Земля

Найдавніші форми життя на Землі з’явилися завдяки вірусам

Вчені припускають, що віруси зіграли ключову роль в створенні строматолітів. Це найдавніші форми життя на Землі.

У статті, опублікованій в журналі Trends in Microbiology, група вчених з університету Південного Уельсу в Сіднеї й США розглянула свідоцтва існування найдавніших форм життя в скам’янілостях, відомих як строматоліти. Це шаруваті вапнякові породи, часто зустрічаються на мілководді по всьому світу. Дослідники прагнули зрозуміти механізм, який привів до створення колоній одноклітинних організмів (бактеріальні мати) і, надалі, – строматолітів.

Вчені вважають, що саме віруси можуть бути відсутньою частиною головоломки. Можливо саме завдяки ним м’який мікробний мат перетворився в тверді строматолітові елементи. Вони переважають в таких місцях, як затока Шарк і Пілбара в Західній Австралії.

Строматоліти є однією з найстаріших відомих мікробних екосистем, вік яких становить близько 3,7 млрд років. Вони широко поширені в літописі скам’янілостей і є одними з найбільш ранніх прикладів життя на Землі.

Вчені хотіли зрозуміти механізм перетворення мікробних матів в строматоліти не тільки тому, що про цей процес відомо дуже мало, але і тому, що це може додати до знань вчених про життя на Землі і, можливо, на інших планетах.

Найдавніші форми життя на Землі з'явилися завдяки вірусам
Уламок строматолітової породи, виявлений в затоці Шарк, демонструє шаруваті відкладення, утворені мікробними матами мільярди років тому. Надано: UNSW / Брендан Бернс.

Автори постулюють, що перехід бактеріального мату від м’яких клітин до каменя посилювався внаслідок взаємодії з вірусами. Вчені запропонували, що віруси можуть мати прямий або опосередкований вплив на метаболізм бактерій, який регулює перехід від мату до каменя.

У сценарії прямого впливу віруси проникають в ядро ціанобактерій і впливають на метаболізм хазяїна, вставляючи і видаляючи гени, які одночасно підвищують пристосованість вірусу і господаря. Це, в свою чергу, збільшує виживаність мікробного мату і відбирає гени, які потенційно впливають на осадження карбонатів.

У непрямому сценарії вчені говорять про процес, відомий як вірусний лізис, коли віруси проникають в живі клітини і викликають руйнування їх мембран і вивільнення їх вмісту. Це фактично і приводить до загибелі клітин.

Бактеріальні мати – біоценози, що складаються з прокаріотів і розташовані на дні водойм або в їх прибережній зоні. За формою найбільш схожі на плівки цвілі. Стародавні бактеріальні мати були єдиними біоценозами на Землі.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button