Наука

Вчені розповіли, при якому перебігу COVID-19 формується більш стійкий імунітет

Дослідження показали, що імунна пам’ять стає менш стійкою після важкої форми COVID-19. Результати роботи опубліковані в журналі PLOS ONE.

Фото від NanoStockk

В-клітини, які борються з інфекцією, краще зберігають пам’ять про шипований білок коронавірусу у тих пацієнтів, хто одужував після менш важких випадків COVID-19. Дослідження провели вчені з Центру медичних наук Техаського університету в Сан-Антоніо (UT Health San Antonio). Як заявила Евелієн Баннік, доктор філософії, співавтор статті в журналі PLOS ONE, результати натякають на тонкі відмінності в якості імунної відповіді в залежності від тяжкості COVID-19.

“В умовах нинішньої пандемії COVID – 19 існує важливе питання, відповідь на яке було отримано лише частково — чи викликає інфекція SARS-CoV-2 стійкий імунітет. Оцінка реакції В-клітин через рік після зараження показує, що нейтралізуючі антитіла і В-клітини пам’яті проти білкового шипа SARS-CoV-2 все ще можна знайти в крові більшості відновлених пацієнтів і залишаються стабільними або повільно руйнуються протягом цього періоду часу,” – цитують дослідників.

Т-клітини і В-клітини – типи лімфоцитів, які відіграють важливу роль в імунній відповіді. Перші допомагають розпізнавати і знищувати клітини з чужорідними антигенами, другі — виробляють антитіла. Деякі Т-клітини і В-клітини перетворюються також в клітини пам’яті, які зберігають інформацію про антигени, з якими стикалися, і антитіла, які потрібно виробити для боротьби з патогеном. Це дозволяє в разі повторної зустрічі з інфекцією набагато швидше нейтралізувати патоген і забезпечити організм антитілами до нього, ніж в перше.

Вчені зосередилися на В-клітинах пам’яті, які реагують на спайковий білок SARS-CoV-2. Зразки крові аналізували через один і п’ять місяців після появи перших симптомів. Через 30 днів значна частина спайк-специфічних В-клітин була активною. Проте зразки від восьми осіб, які відновилися після менш важкого перебігу захворювання, показали підвищену експресію маркерів, пов’язаних з довготривалою пам’яттю В-клітин, у порівнянні з людьми, які відновилися від важкого COVID-19. Йдеться про маркери T-bet і FcRL5.

Через п’ять місяців після хвороби ці маркери майже зникли зі зразків крові пацієнтів, які перенесли хворобу важко. В цілому, вони писали, що у важких випадках захворювання спостерігається більш дисфункціональна відповідь b-клітин. Іншими словами, імунні клітини краще “пам’ятають” SARS-COV-2 після легкого COVID-19, ніж після важкого. У тяжкохворих пацієнтів виробляється менше В-клітин пам’яті, рівень яких пов’язаний зі здатністю імунної системи протистояти повторному зараженню.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button