Екологія

Коли глобальне потепління сповільнюється, ліси «затримують дихання»

Глобальні лісові екосистеми, які інколи називають легкими планети, «затримали дихання» на час останньої «теплової паузи», показало нове дослідження. Міжнародна команда дослідників вивчила, що відбувалося з цими життєво важливими екосистемами, основними поглиначами вуглецю, протягом останнього періоду уповільнення глобального потепління (з 1998 по 2012 рік).

5ac411a73ef8e0a13c2e45814c2784f2

Дослідження показало, що глобальний відтік вуглецю, коли вуглекислий газ видаляється з атмосфери і знаходиться в природному середовищі, був особливо сильним протягом цього 14-річного періоду. При зниженні темпів потепління ліси в усьому світі «вдихали» вуглекислий газ у процесі фотосинтезу, але зменшували швидкість, з якою «видихали» його назад в атмосферу (в темний час доби).

На думку команди, результати роботи дуже важливі для складання майбутніх кліматичних моделей, які використовуються для передбачення реакції різних екосистем на зростання глобальної температури.

«Розкриття зворотного зв’язку між глобальним потеплінням і вуглецевим циклом має вирішальне значення для прогнозування майбутніх кліматичних змін. В даному дослідженні ми проаналізували недавній період уповільнення потепління, так званої „теплової паузи“, підкресливши важливість екосистемного дихання в якості ключового показника глобального вуглецевого поглинання», — зазначив професор П’єр Фрідлингстейн з Екстерського університету.

Великі екосистеми Землі, такі як ліси, океани, протидіють негативним кліматичним наслідкам від спалювання викопного палива, виводячи вуглекислий газ з атмосфери. Це головні поглиначі вуглецю.

Дослідження було сфокусовано на природному вуглецевому циклі Землі протягом періодів швидкого і менш швидкого потепління. Виявилося, що загальна кількість вуглецю, що поглинається наземними екосистемами, зменшується в періоди швидкого потепління і зростає в періоди більш повільного потепління. Що ще більш важливо, команда продемонструвала, що в той час як темпи фотосинтезу залишалися незмінними в періоди більш повільного потепління, ліси випускали менше вуглецю назад в атмосферу. Це означає, що Земля накопичує набагато більше вуглецю протягом цих «теплових пауз».

«Глобальний відтік вуглецю був напрочуд сильним в період з 1998 по 2012 рік, і тепер ми починаємо розуміти причинно-наслідкові механізми», — сказала Ешлі Балантайн з Університету штату Монтана і провідний автор нового дослідження. «Ліси наче затримували дихання», — додала співавтор роботи Рекка Кауппі, еколог з Університету Хельсінкі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button