Технології

Композит павутини і деревини замінить синтетичний пластик

Новий матеріал, що поєднує целюлозу й павутинні білки, демонструє міцність, легкість і гнучкість і може стати новою «зеленою» альтернативою пластмас.

Отримання матеріалів одночасно міцних і пружних залишається одним з найбільш важливих і складних технологічних завдань. Нове рішення запропонували розробники фінського Університету Аалто, які зуміли поєднати елементи двох широко поширених природних матеріалів, — павутинного шовку і деревини. Про це вчені повідомляють в статті, опублікованій в журналі Science Advances.

Процес, запропонований командою професора Маркуса Ліндера (Markus Linder), починається з обробки березової деревної пульпи та отримання нанорозмірних целюлозних ниток. Потім вони поміщаються на підкладку, вирівнюються струмом рідини і насичуються адгезивні білки павутини. Отримати повноцінну павутину штучно поки що не вдається, проте всі її ключові білки можна виробити за допомогою ГМ-бактерій.

За словами вчених, такий процес веде до утворення щільних бета-шарів білка, які стягують і «склеюють» целюлозні нитки. Такий композитний матеріал демонструє одночасно відмінні міцні і пружні властивості. Тепер автори пробують отримати з нього нові корисні продукти — тканини, упаковування і навіть медичні імплантати. В майбутньому композит може стати альтернативою поширеній сьогодні пластмасі, зручним і безпечним для навколишнього середовища.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments