Земля

Контроль чисельності населення не вирішить проблем навколишнього середовища

Результати нового дослідження показали: обмеження зростання населення Землі не вирішить глобальних проблем навколишнього середовища, принаймні, в короткостроковій перспективі.

Згідно науковій роботі, опублікованій у виданні Proceedings of the National Academy of Sciences, навіть якщо в усьому світі буде введена демографічна політика однієї дитини, кількість людей, що з’являться на світ до 2100 року не зміниться. І навіть катастрофічна подія, яка могло б скоротити світове населення на мільярди чоловік, незначно вплине на екологію.

foto_cikavosti_28.10.2014-010_resized

Останні прогнози показують, що до 2100 року на нашій планеті будуть проживати близько 12 мільярдів людей (зараз приблизно кожні 12 років населення Землі збільшується на один мільярд). Побоювання з приводу антропогенного впливу на ресурси планети ростуть разом із зростанням людської популяції.

Автори нового дослідження підрахували, що населення земної кулі на сьогоднішній момент – це цілих 14% від усіх людей, що коли-небудь існували на планеті. Це значить, що навколишнє середовище піддається максимально згубній дії: збільшується вирубка лісів для ведення сільського господарства, зростає урбанізація, забруднення і зміна клімату, а величезна кількість видів тварин перебувають під постійним тиском з боку людства. Картина ускладнюється ще й тим, що, по мірі того як загальні цифри зростають, народжуваність знижується вже протягом декількох десятиліть.

Читайте також: Чи може людська цивілізація існувати вічно?

Вплив на навколишнє середовище істотно зростає з ростом достатку і споживання. Багато експертів стверджують, що найкращий спосіб зменшити антропогенний вплив – швидко перейти до набагато більш низьких рівнів народжуваності.

[ads1] Вчені склали дев’ять різних сценаріїв по зміні чисельності населення до 2100 року, спираючись на дані ВООЗ і перепису населення. У сценаріях враховувалися тривалість життя, вік батьків, можливість введення глобальної політики однієї дитини і багато інших змінні. До всього іншого, дослідники використовували сценарії ймовірних катастроф для імітації впливу кліматичних порушень, удару астероїда, воєн або глобальних пандемій. Виявилося, що спроби приборкати зростання населення просто не працюватимуть.

Якщо політика однієї дитини, яка викликала критику і прийнята на сьогоднішній момент в Китаї, буде реалізована по всьому світу, населення Землі до 2100 року все одно буде складати від 5 до 10,4 мільярдів чоловік. Вчені назвали масштаби зростання населення “демографічними оборотами”, які не можуть бути просто так зупинені досить швидко.

“Навіть дуже суворі методи з контролю народжуваності і раніше не зможуть приборкати темпи росту, – коментує професор біології Корі Бредшоу (Corey Bradshaw) з університету Аделаїди. – Гіпотетично ми розглянули також імовірність глобальної катастрофи в середині сторіччя. Навіть події, які знищили б два мільярда людей, все одно дозволили б людській популяції досягти 8,5 мільярда до 2100 року. Навіть якби відбулася п’ятирічна третя світова війна, яка забрала б стільки життів, скільки Перша і Друга світові війни разом узяті, це б не мало суттєвого впливу на популяції в найближче сторіччя”.

Вчені заявили, що вплив чисельності населення на глобальне потепління сприймається як “слон в кімнаті” – проблема, яку світ ігнорує з тієї причини, що з нею складно боротися як політично, так і етично. Однак обмеження популяції людей не допоможе побороти екологічні проблеми, принаймні, в короткостроковій перспективі.

Читайте також: Якби світ був селом кількістю в 100 чоловік

Однак ефективне планування сім’ї (яке багато в чому залежить від належного інформування та освіченості людей) по всьому світу має великий потенціал, щоб обмежити чисельність людської популяції і полегшити тиск на доступність ресурсів в довгостроковій перспективі. Тобто наші пра-пра-пра-правнуки відчують вигоду від цього планування, а ось на наших сучасників і найближчих їхніх нащадках це навряд чи позначиться.

Для такого довгострокового впливу світу доведеться зосередитися на скороченні споживання і проектуванні способів збереження видів та екосистем, підкреслюють вчені.

“Технологічні та соціальні інновації повинні бути спрямовані на скорочення нашого впливу на довкілля”, – упевнений професор Бредшоу.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button