Здоров'я

Чи корисний вітамін Д для серця?

Два нових рандомізованих плацебо-контрольованих дослідження американських вчених, опубліковані в New England Journal of Medicine, спростовують гіпотезу про те, що добавки риб’ячого жиру і вітаміну Д допомагають при боротьбі з хронічними захворюваннями, такими як рак або ССЗ (серцево-судинних захворювань).

Останнім часом наукове співтовариство звернуло особливу увагу на вплив вітаміну Д на організм. На цю тему регулярно проводяться дослідження, вона висвітлюється в засобах масової інформації, оскільки деякі вчені переконані, що ця речовина допомагає при лікуванні різних патологій. Однак висновки досліджень суперечливі. Одні експерименти на лабораторних мишах показують, що вітамін Д запобігає виникненню тромбів. Інші дослідження виявляють взаємозв’язок між дефіцитом вітаміну Д і ризиком розвитку раку молочної залози і раку кишечника. Вчені також з’ясували, що вітамін Д можна використовувати як препарат для лікування хронічного болю. За даними експертів, також корисні для серця омега-3 жирні кислоти, які містяться в морепродуктах, деяких горіхах і насінні. В результаті багато людей починають споживати харчові добавки на регулярній основі.

Щоб перевірити, чи дійсно вітамін Д захищає серце від хвороб, вчені на чолі з доктором Джоан Елізабет Менсон (JoAnn E. Manson), керівником відділу профілактичної медицини в Жіночій лікарні Бригам (Бостон, Массачусетс, США), провели два масштабних дослідження. У ньому взяли участь майже 26 000 здорових дорослих добровольців, причому 20% з них були афроамериканцями. Ніхто з них не страждав ССЗ або раком. Мінімальний вік чоловіків-учасників становив 50 років, жінок — 55 років. Перша група добровольців щодня приймала 2000 одиниць вітаміну Д та 1 р. риб’ячого жиру. Інші учасники отримували таку ж дозу вітаміну Д і плацебо. Третя група брала ту ж добову дозу риб’ячого жиру і плацебо. А контрольна група отримувала тільки плацебо.

Вчені протягом п’яти років спостерігали за станом добровольців і з’ясували, що добавки вітаміну Д ніяк не знизили частоту виникнення ССЗ і раку. При цьому дослідники помітили, що ризик серцевого нападу знижували добавки риб’ячого жиру, особливо серед людей, які нерегулярно споживали рибу (на 28%), а також серед афроамериканців (на 77% у порівнянні з контрольною групою).

Кнопка «Наверх»