Аналітика

Краще, ніж могло бути: що пропонують банки по іпотеці восени-2015

Криза майже не позначилася на іпотечних кредитах на покупку “вторинки”: вони практично не подорожчали, а серед пропозицій досі є недорогі кредити з малими авансами в 10-20%. Умови по позиках на покупку “первинки” розвивалися інакше: з початку ставки по них підвищилися на 1-2 процентних пункту, малих авансів тут набагато менше, а ряд банків вимагає надання в заставу по кредиту нерухомості на вторинному ринку.

12-10-15-foto-600x400-1

Втікаюча «вторинка»

Незважаючи на глибоку кризу, іпотека в перші вісім місяців 2015 подорожчала зовсім небагато. За даними компанії «Простобанк Консалтинг» на 12.09.2015 р, з початку року середні реальні ставки на покупку житла на вторинному ринку майже не змінилися: лише за деякими термінами підвищилися на один процентний пункт (до 20-23,3% реальних річних) . Експерти пояснюють це невеликим числом банків, що формують ринок і впливають на ціну іпотеки.

«Вартість кредиту складається з комплексу таких факторів, як рівень ризику по здійснюваній активній операції, вартість ресурсу, ліквідність ринку забезпечення (нерухомості), комерційна стратегія банку в конкретному напрямку і так далі. На мою думку, існуюча на ринку середня вартість кредиту склалася за рахунок того, що на поточний момент такого роду кредити пропонує дуже невелике число банків », – зазначає Єгор Гриценко, головний економіст відділу продажів іпотечного кредитування UniCredit Bank.

За словами експерта, один з факторів, який здешевлює вартість іпотечних кредитів на купівлю житла на вторинному ринку – можливість пропонувати низькі ставки, яка є у державних банків завдяки можливості залучати пасиви за низькою ціною.

Ще одна причина, за якою вартість іпотеки майже не змінилися, – введення банками плаваючих процентних ставок, які змінюються залежно від ціни ресурсів на ринку.

Так ОТП Банк, Правекс-Банк, Кредобанк, UniCredit Bank, Credit Agricole і VS Bank (Фольксбанк) видають іпотечні кредити під фіксовану ставку, яка з другого, третього або четвертого року позики стає плаваючою.

Всього станом на 12.09.2015 р, за даними компанії «Простобанк Консалтинг», позики на купівлю житла на вторинному ринку видають 13 банків з числа 50-ти найбільших за розміром активів. З початку року їх кількість також змінилося незначно. Єдина помітна тенденція – з ринку повністю зникли кредити строком 25 і 30 років. Тепер зайняти на покупку “вторинки” у банках з топ-50 можна взяти максимум на 20 років.

При цьому чим довший термін позики, тим менше банків, готових видати такий кредит. Найбільше пропозицій по іпотеці – терміном на один рік.

Також на ринку досі є пропозиції з малими авансами – в 10-25% від суми кредиту, і вони також належать переважно державним банкам.

За словами банкірів, нинішні іпотечні позичальники, як правило, беруть кредит в розрахунку погасити його достроково: для позики, оформленого на 20 років, середній термін погашення становить 8-10 років. При цьому незважаючи на більш вигідні умови по кредитах з максимальними авансами, позичальників цікавлять мінімальні початкові внески.

«Ринок кредитних продажів безпосередньо залежить від ринку нерухомості, на якому зараз переважають продажі квартири економ сегменту малого та середнього метражу. Що стосується найбільш популярних умов кредитування, то у нас в банку це, як правило, умови з мінімальним авансом і максимальним терміном кредитування, відповідно 40% від вартості нерухомості, що купується і 20 років », – говорить Єгор Гриценко.

Приваблива «первинка»

Кредити на купівлю житла на первинному ринку нерухомості традиційно в більш вигідному становищі, порівняно з позиками на «вторинку». Тому http://chayka.org.ua/ в ЖК “Чайка” не складе труднощів. Справа в тому, що забудовник для підвищення продажів, як правило, виплачує своєму партнеру – банку, який кредитує винагороду.

«Компенсація банку по подібними договорами може проходити в залежності від досягнутих домовленостей про співпрацю. Найпопулярніша схема – взаємні розрахунки за підсумком звітного місяця на підставі документації, передбаченої законодавством та укладеного договору, тобто акту виконаних робіт », – пояснює Єгор Гриценко.

Це дозволяє банкам встановлювати трохи більше вигідні умови по таких позиках, здешевлюючи їх і роблячи більш привабливими інші умови. Однак зараз це не врятувало кредити на купівлю житла на первинному ринку від істотного подорожчання. За даними компанії «Простобанк Консалтинг», з початку року реальні ставки змінилися на 1-2% річних. У підсумку, кредити на “первинку”, які на початку року були на 1,5-3 процентних пункти дешевше, ніж на «вторинку», сьогодні відрізняються від них лише на 0,5 процентного пункту.

Третина банків мають в продуктовій лінійці програми, що вимагають від позичальника надання у якості застави нерухомість на вторинному ринку.

На закінчення

Незважаючи на те, що на думку експертів, пік кризи вже пройдено, іпотека почне відновлюватися ще не скоро.

«Ринок іпотеки прямо залежить від ринку нерухомості та вартості пасивів / ресурсів, які в свою чергу, проявляють назад пропорційну залежність від руху валютного ринку та курсових коливань. Якісно ситуація зміниться в позитивну сторону тільки після встановлення довгострокового «спокою» на валютному ринку »,
– вважає Єгор Гриценко, головний економіст відділу продажів іпотечного кредитування UniCredit Bank.

На думку експерта, для такої стабільності необхідно політичний спокій в країні, що в найближчій перспективі недосяжно через прийдешні виборів і кризи у Верховній Раді.

Тому іпотека буде розвиватися поштовхами, чуйно реагуючи на курс гривні, яку українці традиційно використовують як показник кризи. «Ринок нерухомості і похідний від нього ринок іпотеки буде« завмирати », формуючи відкладений попит в місяці валютної турбулентності, як в лютому і липні цього року. І додавати у місяці спокою, що ми спостерігали в квітні, червні та серпні. За моїм прогнозом, банківські умови кредитування в бік ослаблення вимог мінятися не будуть до кінця 2015 року. поки, на жаль, для цього передумов немає », – прогнозує Єгор Гриценко.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button