Інтернет

Кремнієва долина: машина бажань

Вони знають, чого ми хочемо. Ще ніколи сфера економіки не визначалася настільки сильно бажаннями клієнта, як цифрова індустрія. Само по собі це непогано. Машини повинні бути підвладні не лише інженерам, але й всім людям.

Знову почалося? На цьому тижні акції Facebook на біржі котирувалися на рівні 138 мільярдів євро. Новий інтернет-міхур? Переоцінка нових індустрій, які в березні 2000 року потягли за собою вниз всю світову економіку, оскільки занадто багато інвесторів повірило в цифрові технології? У Facebook останнім часом репутація не дуже. На котируваннях у травні 2012 року відбувся найбільший спад в історії технологічної компанії. Почастішали дослідження, що свідчили про те, що саме молоді люди натовпами залишають мережу. В цифровій економіці мова рідше йде про продукти і все частіше про майбутнє людей, а не ринків.

foto_cikavosti_03.08.2014-02

Ще ніколи будь-яка галузь економіки не залежала від бажань і волі людей, як цифрова індустрія. При всіх закидах на адресу всевладної Кремнієвої долини потрібно віддати належне інженерам на каліфорнійському узбережжі, що вони до цього моменту рідко працювали на шкоду людям. Вони не виробляють напалм, сигарети, контерган – назвемо лише кілька продуктів-катастроф 20-го століття. Кремнієва долина виробляє, в першу чергу, продукти, що приносять користь або несуть в собі розважальну функцію. І концерни залежать не тільки від масового смаку, як Голлівуд зі своєю машиною мрії. Кремнієва долина – машина бажань. І  найвище мистецтво – розпізнати бажання людей, перш ніж вони самі зрозуміють. Це має бути не так складно.

Читайте також: Новий світовий інтернет на принципах Bitcoin

Загалом, цифровий клієнт функціонує як п’ятирічна дитина. У нього є друзі і питання, він із задоволенням кладе в кишеню штанів класну іграшку. Такі бізнес-моделі трьох найбільших цифрових концернів – Facebook, Google і Apple.

Як виглядає інтернет, який завжди хочуть бачити люди

Щоб зрозуміти, як працює ця машина бажань, корисно буде поглянути на еволюцію інформатики. До 70-х років комп’ютерні науки концентрувалися на основному предметі – математиці. Мова йшла про створення все більш швидких, потужних і складних комп’ютерів. Потім з’явилися домашні комп’ютери та інтернет – і все змінилося. В дослідних інститутах, таких як Media Lab Массачусетського Технологічного Інституту або Xerox Palo Alto research Center вчені займаються все менше залізяччям і все більше людьми. Тому що комп’ютери повинні бути підвладні не тільки вченим і інженерам, але і всім.

Що було? Еволюція, яку багато хто вважав революцією. Спочатку з’явилися домашні комп’ютери з численними функціями, які можна було використовувати, клікаючи мишкою по симпатичним іконкам. Потім з’явився інтернет, який об’єднав всесвітні знання, торгівлю і комунікацію. Смартфон звільнив від пут письмового столу. Кожен з цих кроків був реакцією технології на бажання й потреби людей. І це був тільки початок.

Facebook, Google, Apple з початку нового тисячоліття працюють над тим, щоб вміти зчитувати наші бажання. Деякі тільки посміхнуться. Давно відомо, що цифрові профі такі точні, що страхові компанії можуть і без нас точно розрахувати, коли ми захворіємо, банки – коли ми збанкрутуємо, спецслужби – коли і де здійснимо злочин.

Якщо залишити в стороні страхові компанії, банки і спецслужби, ми побачимо, що цифрова індустрія може дати людям те, що вони хочуть. Цифровими концернами керують не «погані люди», а найкращі, як правило, випускники престижних Вузів. Керівники Facebook Марк Цукенберг (Mark Zuckenberg) і Microsofts Білл Гейтс (Bill Gates) навчалися в Гарварді; Google Сергій Брін (Sergey Brin) і Ларі Пейдж (Larry Page) – в Стенфорді; Amazon – Джефф Безос (Jeff Bezos) – в Прінстоні. Хоча не всі вони закінчили навчання (Стів Джобс вилетів після першого семестру). Але їх найважливіший капітал – виконання великих бажань людей. Хоча не можна випускати з уваги, що всі вони мають інстинки хижака, за допомогою яких боролися з конкурентами.

Найбільше бажання людей – щоб комп’ютери зникли, а користь від них залишилася. Відродження Facebook – хороший приклад. Причиною падіння на біржі стало те, що від компаній вимагають, перш за все, чесності. Facebook змушений був визнати, що користувачі залишають традиційний інтернет і віддають перевагу мобільним пристроям. Для них Facebook став дуже незручним, а для клієнтів, що розміщують там оголошення, неефективним.

Facebook швидко відреагував. Він придбав успішні мобільні додатки, такі як Whatsapp і Instagram, і трансформував функціонування. Замість потоку фотографій і новин тепер в Facebook користувач отримує чітко структуровану картину. Більшість користувачів не заважають навіть оголошення, адже Facebook так добре знає користувача і їхніх друзів, що пропонує оголошення, що чітко відповідають його бажанням.

Читайте також: Країни з найбільш жорстким регулюванням інтернету

Така передбачливість буде і надалі визначати успіх цих концернів. Наступні кроки в цифровий еволюції вже доступні для огляду. Все більше молодих користувачів залишають інтернет-браузери і заходять через програми. Якщо вірити інстинктам інвесторів Кремнієвої долини, мобільні пристрої є тільки мостом на шляху до тих пристроїв, які можна буде носити на собі, і не потрібно буде задіяти руки для управління ними. Окуляри з даними від Google стали першою спробою в цій сфері.

Вирішальним кроком стане так званий інтернет речей. Концерн Cisco розраховує випустити до 2020 року 50 мільярдів пристроїв з виходом в інтернет. Всі ці пристрої будуть мати одну мету – дізнаватися бажання людей і виконувати їх. Інтернет буде тим, що Ви насправді будете хотіти мати.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button