Екологія

Льодовики в Гімалаях стали танути в два рази швидше

Льодовики в Гімалаях за останні 40 років втратили значні запаси льоду, причому темпи танення в XXI столітті в середньому у два рази вище, ніж в кінці XX. Про це йдеться в дослідженні американських вчених, опублікованому в журналі Science.

Важливість спостережень за змінами, що відбуваються з льодовиками, обумовлена тим, що вода в результаті танення льоду в Гімалаях потрапляє в річки, які забезпечують водою густонаселені регіони. Мова йде про зміни сезонних процесів, що відбуваються у водоймах, та підвищення ризику раптових повеней через льодовикові озера. Дослідники зазначають, що в сучасних знаннях про темпи втрати льоду і зв’язки цих процесів з кліматичними факторами зберігаються суттєві прогалини.

Вчені встановили, що середня швидкість втрати льоду протягом 2000-2016 рр. у два рази перевищує цей показник для тимчасового інтервалу з 1975 до 2000 року. З 2000 року запаси льоду зменшувалися в середньому на 0,43 метра водного еквівалента на рік (точність оцінки — 0,14 м), в кінці минулого століття — в середньому на 0,22 метра водного еквівалента на рік (точність — 0,13 м).

Водний еквівалент — це глибина шару води, який міг би утворитися, якщо б лід або сніг повністю розтанув.

За оцінками вчених, в 2000 році в Гімалаях залишалося близько 87% від маси льоду, що спостерігався в гірському регіоні в 1975 році, а в 2016 — 72%.

Такі втрати льоду і прискорення цього процесу говорять про послідовний вплив потепління атмосфери, яке фіксувалося метеостанціями. Разом з тим вчені відзначають, що з-за складного мусонного клімату в Гімалаях питання про домінуючі причини змін льодовиків залишається відкритим, проте як важливі фактори можна розглядати потепління, ефект зміни альбедо (відбивної здатності поверхні) внаслідок осадження антропогенних забруднювачів на сніг і лід, а також зміна режиму опадів.

В цілях виконання завдань наукового дослідження автори роботи проаналізували зміни товщини льоду в період 1975-2016 рр. за допомогою цифрових моделей рельєфу, отриманих з розсекречених даних про роботу розвідувального супутника часів холодної війни та сучасних супутникових знімків. Досліджувалася ділянка Гімалайських гір між 75 і 93 градусами східної довготи. Вибірка включає приблизно 34% від загальної кількості льодовиків в регіоні, в них зосереджено близько 55% від загального обсягу льоду в Гімалаях.

Кнопка «Наверх»