Екологія

Мережі доріг рвуть екологію Землі на частини (відео)

Негативний вплив людини на навколишнє середовище неймовірно багатогранний. Але далеко не всі люди замислюються над тим, що, завдаючи шкоди природі, вони в підсумку роблять гірше самі собі, ставлячи під загрозу своє нормальне існування на планеті.

36e9e469bdef9d3ee66c7e77484e357e

Один з таких факторів – це дороги. Так, без них не обійтися, але вплив цієї невід’ємної складової діяльності людини на природу необхідно знати і враховувати. Справа в тому, що як тільки починається будівництво дороги і особливо коли вона входить в експлуатацію, екосистема, через яку вона прокладена, неминуче змінюється. І чим далі, тим сильніше. Навколо магістралі починають селитися люди, вона обростає безліччю відгалужень, вирубуються ліси, руйнуються водні шляхи, скорочуються місця проживання тварин і цей список можна продовжувати досить довго.

Екологи, тверезо оцінюючи ситуацію, роблять спроби проаналізувати її, зробити прогноз на майбутнє і виробити концепцію дій, що влаштовує всі сторони, для максимального збереження природи.

Так, міжнародна команда дослідників, очолювана П’єром Ібішем (Pierre Ibisch), у рамках вирішення цієї задачі склала першу глобальну карту областей, вільних від будь-яких доріг, причому не тільки від зареєстрованих, але і стихійних, а також нелегальних.

Згідно з новою оцінкою, на Землі прокладено близько 36 мільйонів кілометрів доріг. Вони розрізають сушу більш, ніж на 600 тисяч шматків, половина з яких менше одного квадратного кілометра. Всього 7% з них мають площу понад 100 квадратних кілометрів, сюди входить зона тундри і бореальні ліси (тайга) Північної Америки і Євразії, а також деякі тропічні області Південної Америки, Африки і Південно-Східної Азії.

“Наша глобальна карта визначає місцезнаходження найбільш цінних ділянок бездоріжжя, — розповідає доктор Ібіш. – У багатьох випадках вони являють собою збереженні ділянки колись великих функціональних екосистем, які мають ключове значення для екологічних процесів, таких як регулювання гідрологічного циклу і клімату”.

Створення глобальної карти доріг – це колосальна праця. Але на даний момент проект все ж не можна вважати завершеним. Дослідники просили офіційні дані по дорогах, а також ідентифікували їх на супутникових картах і навіть вдавалися до даних краудсорсингових проектів.

Але є країни, наприклад, Швейцарія, де будь-яка стежка задокументована, і є Борнео, де, крім офіційних доріг, є вдвічі більше незаконних, які не нанесені на офіційні карти. І з супутниковими знімками не все так гладко. Наявний на даний момент алгоритм ідентифікації іноді приймає за дороги те, що ними не є і явно потребує доопрацювання.

Як би там не було, але початок доброї справи покладено, і вчені сподіваються, що з часом всі недоліки будуть усунені. Головною метою проекту автори вважають залучення уваги громадськості до проблеми збереження біорізноманіття з нової сторони.

На жаль, в конвенцію ООН про біологічне різноманіття не входить стратегія захисту ділянок суші, вільних від доріг. При цьому за деякими даними до 2050 року їх мережа збільшиться на 60%. Вчені закликають ООН в терміновому порядку звернути особливу увагу на захист незайманих територій, поки не стало надто пізно.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button