Екологія

Вічна мерзлота в Арктиці активно виділяє метан

Дослідники виявили тисячі вогнищ виходу метану на поверхню з вічної мерзлоти, яка поступово тане. І це дуже поганий знак.

Пролітаючи над деякими з найбільш недоступних частин Аляски і північно-західної Канади, дослідники NASA виявили вражаючу своїми розмірами територію вічної мерзлоти, яка тане — мерзлого шару ґрунту, що покриває більшу частину регіону.

Здавалося б, ну і що в цьому поганого? Проте є один важливий нюанс. Відтанувши, вічна мерзлота вивільняє не тільки воду, але і значну кількість метану, CO2 та інших парникових газів, що прискорюють нагрівання атмосфери. Як відомо, в даний час Арктика нагрівається удвічі швидше, ніж будь-який інший регіон Землі, однак там все ще занадто холодно, щоб геологи могли з’ясувати, звідки береться весь цей метан.

За допомогою інфрачервоного спектрометра вчені дослідили понад 30 000 квадратних кілометрів поверхні, зібравши карту численних виходів метану з глибин ґрунту. Як стало видно за результатами цих спостережень, метан в основному концентрується поблизу озер, ставків, струмків і заболочених ділянок ґрунту, зазвичай в межі 30-40 метрів від води.

Чому це відбувається? Ніхто не знає. Попередні дослідження також показали, що в Арктиці існують так звані термокарсти — озера та інші досить великі водойми, які не тільки самі по собі пузиряться через велику кількість метану, але навіть прискорюють танення вічної мерзлоти навколо.

Одна з найбільш ймовірних причин полягає в тому, що термокарстові водойми полегшують дифузію метану з пойнятих гниттям рослин. Вуглець, вмерзлий в землю протягом тисячоліть, служить їжею для бактерій, які в процесі своєї життєдіяльності рясно виділяють метан. Це прискорює відтавання, бактерії отримують ще більше їжі — і цикл повторюється.

Кліматологи прогнозують, що найближчим часом загальна частка вічної мерзлоти в Арктиці скоротиться ще на 45%. А це — мільйони, мільярди тонн СО2, метану, які виділяються в атмосферу. Так що, навіть якщо людство припинить всю промислову діяльність і перестане забруднювати атмосферу, проблема парникових газів нікуди не зникне.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button