Екологія

МГЕЗК:”останнє попередження” про кліматичну кризу

Всебічний огляд людських знань про кліматичну кризу зайняв сотні вчених вісім років, він займає тисячі сторінок, але зводиться до одного повідомлення: дійте зараз, інакше буде пізно.

Міжурядова група експертів зі зміни клімату (МГЕЗК) представила заключну частину свого шостого звіту про оцінку, який зайняв сотні вчених вісім років і був названий «останнім попередженням» про кліматичну кризу.

Світ продовжує нагріватися у відповідь на накопичення вуглекислого та інших парникових газів в атмосфері, тому щороку, коли викиди продовжують зростати, доступний «вуглецевий бюджет» стає меншим, а це означає, що в наступні роки будуть потрібні набагато більш радикальні скорочення викидів.

Проте, згідно зі звітом, все ще є надія утриматися в межах 1,5°C.

Звіт МГЕЗК закликає до масового прискорення зусиль по боротьбі зі зміною клімату в кожній країні, в кожному секторі економіки і в будь-яких часових рамках. В іншому випадку світ зіткнеться з незворотними наслідками.

Вчені попереджають, що екстремальні погодні явища, спричинені порушенням клімату, призвели до збільшення кількості смертей від посилення теплових хвиль у всіх регіонах світу, мільйонів смертей та руйнування будинків через посуху та повені. Мільйони людей страждають від голоду і з кожним роком будуть спостерігатися «все більш незворотні втрати» в життєво важливих екосистемах.

Зараз понад 3 мільярди людей вже живуть у районах, які «надзвичайно вразливі» до зміни клімату, і половина населення світу нині відчуває гостру нестачу води принаймні якусь частину року.

З плином часу наслідки кліматичних змін будуть посилюватися, оскільки людству досі не вдалося повернути назад 200-річну тенденцію зростання викидів парникових газів, незважаючи на більш ніж 30-річні попередження МГЕЗК, яка опублікувала свій перший звіт в 1992 році.

У багатьох районах світу люди вже досягли межі, до якої можна адаптуватися до серйозних змін клімату.

Екстремальні погодні явища все частіше призводять до переміщення людей в Африці, Азії, Північній, Центральній і Південній Америці, а також в південній частині Тихого океану.

Тому у світі є лише невеликий шанс обмежити підвищення глобальної температури до 1,5°C вище доіндустріального рівня, порогу, вище якого наша шкода клімату буде швидко ставати незворотною.

Хоесон Лі, голова МГЕЗК, сказав:

«Цей узагальнюючий звіт підкреслює необхідність вжиття більш амбітних заходів і показує, що якщо ми діятимемо зараз, ми все ще можемо забезпечити прийнятне для життя стійке майбутнє для всіх».

За даними МГЕЗК, температура зараз приблизно на 1,1 градуса вище доіндустріального рівня. Якщо викиди парникових газів вдасться досягти піку якомога швидше і швидко скоротитися в наступні роки, можливо, вдасться уникнути найгірших руйнівних наслідків, які послідують за підвищенням температури на 1,5 градуса Цельсія.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button