Інтернет

«Ми повинні націоналізувати Google, Facebook і Amazon»

Великі дані все частіше порівнюють з нафтою, на якій заробляють свої статки найбільші ІТ-корпорації. Прибутки компаній настільки великі, що вони починають поглинати інші підприємства і стають монополістами на ринку. ШІ дасть корпораціям ще більшу владу і ще більше можливостей служити тільки своїм інтересам, саме тому їх потрібно терміново націоналізувати.

З такою пропозицією виступив у своїй колонці в The Guardian британський політолог, експерт по цифровій економіці з Королівського коледжу Лондона Нік Срничек. У статті вчений зазначає, що сучасні компанії будують свій бізнес на користувальницьких даних і не виробляють нічого в традиційному розумінні. Google, Facebook, Amazon і Uber працюють як платформи — вони з’єднують користувачів з рекламодавцями і розробниками, водіїв з пасажирами, покупців з продавцями.

Платформи приваблюють максимальну кількість користувачів і підштовхують інших також реєструватися в сервісах, адже ними користуються всі. Саме це допомагає компаніям переживати внутрішні кризи, скандали і піар-провали і, в той же час, робить їх невразливими перед конкурентами, у яких немає таких великих ресурсів.

Срничек зауважує, що ІТ-компанії все частіше заступають на нові, неплатформенні території. Так, Google і Facebook роблять колосальний вплив на журналістику. А Amazon виходить з онлайн-рітейлу в офлайн — зі своїми правилами.

Вчений приходить до висновку, що в датацентричній економіці, в якій основний інструмент отримання прибутку — це дані, єдина життєздатна бізнес-модель — це платформа. Це усвідомлюють традиційні компанії, такі як Siemens та GE, які займаються розробкою хмарних систем для промислової галузі. Сільськогосподарські гіганти Monsanto і John Deere також змушені імпровізувати.

В цей же час ІТ-корпорації купують стартапи, поглинають великі компанії і створюють нові відгалуження бізнесу, які допомагають платформам збирати нові дані з нових джерел. Штучний інтелект ефективно доповнює цю модель. «Велика кількість даних допомагає вдосконалювати системи машинного навчання, а ті, у свою чергу, допомагають створювати поліпшені сервіси і залучати більше користувачів, що призводить до ще більшого припливу даних», — пише Нік Срничек.

Вчений вважає, що запровадження норм регулювання не допоможе контролювати корпорації, озброєні штучним інтелектом. Єдиним рішенням проблеми вчений бачить націоналізацію. Націоналізація природних монополій — нормальний процес, який неодноразово відбувався у багатьох країнах. «Потрібно повернути контроль над інтернетом і цифровою інфраструктурою, а не дозволяти компаніям використовувати їх заради вигоди і влади», — пише політолог. Якщо не зробити цього зараз, то суспільство повністю втратить контроль над базовою інфраструктурою, попереджає Срничек.

Деякі країни вже готуються до боротьби з монополізмом. Так, уряд Південної Кореї планує розробити правила ринкового обміну інформацією у форматі відкритої платформи.

Кнопка «Наверх»