Наука

Стародавні люди могли впадати в сплячку, щоб пережити холоди

Команда вчених помітила, що останки деяких людей, які жили півмільйона років тому, мають ознаки захворювань, пов’язаних з нестачею вітаміну D. На думку археологів, це показує, що гомініди проводили багато часу без світла і впадали в сплячку в періоди особливо сильних холодів.

Череп, знайдений в Сіма-де-лос-Уесос / © Philippe Desmazes / AFP

Археологи з Університету Фракії імені Демокріта в Греції проводили розкопки в печерах Сіма-де-лос-Уесос в Іспанії. Вони виявили приблизно 7500 кісток, які належали як мінімум 29 людям виду Homo heidelbergensis (людина Гейдельберзька), які жили приблизно півмільйона років тому і були предками неандертальців. Вчені досліджували скам’янілості й залишені в них фрагменти ДНК. Результати роботи представили в журналі L’Antropologie.

Аналіз показав, що у гомінідів, особливо у підлітків, були ниркова остеодистрофія, рахіт та інші хвороби, пов’язані з нестачею вітаміну D і не характерні для древніх людей. Зате біологи часто зустрічають їх у тварин, які регулярно впадають в сплячку.

Автори дослідження – Антоніс Барціокас і Хуан Луїс Арсуага – припустили, що Homo heidelbergensis йшли зимувати в печери і довгий час проводили без сонячного світла, теж впадаючи при цьому в сплячку. «Ця ідея може здатися божевільною, і вона досить божевільна, щоб бути правдивою», – заявив Барціокас.

Вчені вважають, що Homo heidelbergensis пережили один з найсуворіших льодовикових періодів за останній мільйон років. Можливо, це змусило гомінідів адаптуватися до нових умов, і протягом наступних 50 тисяч років вони впадали в сплячку щозими. Барціокас додав, що в інших гомінідів не було необхідності в сплячці: вони жили в теплішому кліматі або мали постійний доступ до жирного м’яса – воно досі допомагає справлятися з дефіцитом вітаміну D жителям Крайньої Півночі.

Автори дослідження вважають, що їх підхід допоможе визначити життєвий цикл і фізіологію вимерлих видів людини. При цьому вони готові розглядати альтернативні гіпотези.

Однак деяких учених не переконали докази археологів. Наприклад, Меган Бріклі з Університету Макмастера в Канаді впевнена, що у останків з Сіма-де-лос-Уесоса немає явних ознак рахіту, а у дефектів кісток можуть бути інші причини, які поки не відомі дослідникам. При цьому інші фахівці не вважають саму ідею сплячки фантастичною, оскільки древні люди цілком могли так проводити особливо холодні зими.

Дрю з Університету Аляски Фербенкс навіть припустила, що це викликає реакцію, схожу на гібернацію, у сучасних людей. Це може виявитися корисним при лікуванні деяких захворювань, наприклад інсульту, і зупинки серця. «Ми навчилися вимикати” термостат “, який знижує метаболізм і температуру тіла, – каже вона. – Це перший крок до того, щоб викликати у людей стан, подібний до сплячки ».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button