Земля

Мурахи знаходять шлях до дому по положенню Сонця і спогадам (відео)

Працьовиті мурашки вже не раз ставали предметом багатьох досліджень, завдяки яким вчені, наприклад, дізналися, як вони спілкуються або будують гнізда. Нещодавно ж ентомологи з’ясували, що навігаційні здібності мурах набагато складніше, ніж прийнято вважати.

07d3eed59905bc4e9fe4a5fbd3aeaf8d

Дослідники з Единбурзького університету показали, як комахи (які ходять задом наперед, коли несуть тяжкості) використовують положення сонця і зорову пам’ять про навколишню обстановку, для того щоб повернутися додому.

Фахівці в новому дослідженні показали, що мурахи, задкуючи, періодично поглядають на навколишню обстановку позаду себе. Отримана таким чином інформація допомагає їм будувати потрібну траєкторію руху, орієнтуючись по положенню сонця. Та комахи можуть відшукати шлях до гнізда.

Дослідники вивчали колонію пустельних мурах виду Myrmecia piliventris в Севільї (Іспанія), щоб зрозуміти, як комахи переміщуються при транспортуванні вантажів (в основному продуктів харчування) різної величини.

Комахи пересуваються звичайним чином, коли несуть невеликі шматочки їжі, але при перенесенні важких предметів у свої домівки вони ходять задом наперед.

В ході дослідження ентомологи споруджували невеликі бар’єри, щоб у мурах залишався тільки один шлях до їх гнізда. Потім вони давали їм або маленький або великий шматочок печива і спостерігали, як комахи поверталися додому.

Попередні дослідження показували, що мурахи, йдучи передом, знаходили свій будинок за допомогою того, що порівнювали побачене перед собою зі своїми візуальними спогадами про маршрут. В цей раз вчені виявили, що мурахи, задкуючи, використовують положення сонця в небі для пошуку вірного напрямку до дому.

Це стало ясно, коли вчені використовували дзеркало з метою зміни сприйняття комахами положення джерела яскравого світла. У цьому випадку мурахи збивалися зі шляху.

Крім того, шотландські ентомологи з’ясували: щоб упевнитися, що вони знаходяться на вірному шляху, мурахи, задкуючи, постійно зупинялися, опускали свій вантаж і оберталися. Вони роблять це для того, щоб порівняти обстановку зі своїми зоровими спогадами і зрозуміти, не збилися вони з наміченого маршруту, припустили вчені.

“Наш головний висновок полягає в тому, що мурахи можуть відокремлювати напрямок руху від орієнтації тіла в просторі”, — говорить один з авторів дослідження доктор Антуан Вістрах (Antoine Wystrach) з Единбурзького університету.

Відкриття свідчить про те, що мурахи можуть розуміти просторові відносини у зовнішньому світі, а не тільки по відношенню до себе.

Фахівці вважають, що такі просунуті навігаційні здібності мурашок можуть надихнути науковців на розробку нових комп’ютерних алгоритмів (покрокових наборів дій) для направлення роботів.

Майбутні дослідження також допоможуть вченим визначити взаємозв’язки між різними регіонами в мозку мурах, які дозволяють їм використовувати і поєднувати різні типи навігації.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button