Земля

На півночі Мексики знайшли поселення народу круглих пірамід

Виявилося, доколумбова цивілізація «втікачів родичів майя» — уастеків — була далеко не такою відсталою, як вважали раніше.

Незвичайні похоронні споруди розкопали на місці майбутньої автодороги / ©INAH

Під час розкопок, що передують будівництву великої автодороги, археологи з Національного інституту антропології та історії Мексики (INAH) виявили гробниці і залишки житлових будинків класичного періоду Мезоамерики (250-900 роки нашої ери). Вони включали пару величезних круглих кам’яних фундаментів або платформ і більше десятка людських поховань.

Дослідники повідомили, що будівлі та поховання залишили після себе уастеки. Це народ, що належить до мовної групи майя, але проживав в основному на північному сході сучасної території Мексики, досить далеко від інших майя. Кам’яні фундаменти попередньо датовані 600-900 роками нашої ери. Це остання частина класичного періоду.

Прикраси зроблені дуже майстерно / ©INAH

Обидві платформи складаються з земляної засипки з використанням кам’яної кладки, що включає вапняк і базальт. Вони круглі – тут треба сказати, що архітектура уастеків взагалі виділяється серед інших мезоамериканських будівель саме закругленими формами, в тому числі у східчастих пірамід.

Діаметр першої платформи становить 30 метрів, а другий — 20 метрів. На думку дослідників, призначення цих споруд полягало в захисті місць вічного спочинку особливо важливих уастеків: всередині археологи знайшли людські останки.

В одній будові виявили скелети трьох дорослих людей, яких колись поховали разом і, можливо, одночасно. Перед похованням їх прикрасили дивовижно майстерно зробленими сережками з раковин і зеленого кварцу, деякі з яких були виконані у формі квітів.

Інші могили, знайдені в круглих фундаментах, були індивідуальними похованнями. У більшості випадків померлих ховали в сидячому положенні.

Особливо примітно одне з індивідуальних поховань: воно виглядає як курган в кургані. Дорослого чоловіка після смерті помістили всередину окремої вапнякової капсули, яка, в свою чергу, перебувала в більшому спорудженні. Це вказує на високий статус похованого.

Виріб із зеленого кварцу / ©INAH

Крім поховань, на археологічній ділянці Ель-Наранхо знайшли велику кількість кераміки, шліфувальні камені і наконечники знарядь. З цього вчені зробили висновок, що перед ними — не спеціально виділене кладовище. Швидше за все, на цьому місці знаходилося велике поселення уастеків, які ховали своїх померлих поблизу від житла.

Класичний період вважають часом розвитку і процвітання багатьох цивілізацій Мезоамерики. Але ось до уастеків, як вважали раніше, це не відносилося. Хоча в ранній період далекі родичі майя сприяли мистецтву, архітектурі та релігійній космології доколумбових цивілізацій. Наприклад, на думку деяких дослідників, концепція великого бога Кетцалькоатля насправді виникла в уастеків у I тисячолітті до нашої ери.

Потім, на думку істориків, був період занепаду їх цивілізації, а вершини своєї могутності і впливу вони досягли тільки після падіння великого міста Теотіуакана і раптового занепаду цивілізації майя, в так званий посткласичний період (1200-1500 роки нашої ери).

Уастеки втратили свою свободу і незалежність в 1450-му, коли їх землі завоювали ацтеки. А після падіння імперії Монтесуми II їх майже повністю знищили іспанці. Цікаво, що ацтеки вважали уастеків дикунами, але войовничими. Саме на цьому ґрунтувалася думка істориків про деяку культурну відсталість уастеків.

Знахідки в Ель-Наранхо, на думку археологів, все змінюють. Вправні прикраси і якісна кераміка не могли бути зроблені тими дикунами, якими зазвичай зображують уастеків. Очевидно, в пізній класичний період їх цивілізація не переживала сильний занепад. Саме в цей період з’являються характеристики (похоронні звичаї, стилі в кераміці, будівельні практики), які через століття, в посткласичний період, будуть асоціюватися з культурною традицією уастеків на піку їх могутності.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button