Всесвіт

Надзвичайно сильні вітри виявлені на далекій екзопланеті

Вчені з Університету Уоріка створили першу погодну карту планети, що знаходиться за межами Сонячної системи (раніше подібне було зроблено лише для “невдалої зірки”).

1333ccd9ebd217bf011a448a16f7bf65

Згідно з наземним спостереженнями, на планеті HD 189733 b атмосферні маси пересуваються в 20 разів швидше, ніж найсильніші вітри Землі. Їх швидкість в 7 разів перевищує швидкість звуку!

HD 189733 b – екзопланета, що обертається навколо зірки HD 189733. Світило розташоване на відстані близько 63 світлових років від Землі в сузір’ї Лисички.

Цей світ на 13% масивніший від Юпітера і здійснює оборот навколо своєї батьківської зірки за 2,2 земних дня, що робить його так званим гарячим юпітером з температурою поверхні близько 1200 градусів за Цельсієм.

Так як екзопланета знаходиться недалеко від нас, вона представляє особливий інтерес для астрономів. Вони з’ясували, що вона пофарбована в насичений синій колір (ймовірно, через частинки силікатів), також в її атмосфері є вуглекислий газ.

Астрофізики з Університету Уорвіка вперше виміряли й склали карту погоди чужого світу за допомогою спектрографа HARPS 3,6-метрового телескопа Обсерваторії Ла-Силья в Чилі. За допомогою отриманих даних учені підрахували, що швидкість вітрів над поверхнею HD 189733 b, становить близько 8700 кілометрів на годину.

Для оцінки швидкості вітрів в атмосфері екзопланети вчені використовували ефект Доплера: по мірі віддалення HD 189733 b від Землі в ході її руху по власній орбіті змінюються характеристики світла, що приходить від неї.

“Поверхня зірки в центрі яскравіше, ніж по краях. Коли планета проходить по лику зірки, змінюється кількість світла зірки, що блокуються різними частинами атмосфери екзопланети, — розповідає один з авторів дослідження Тому Лоуден (Tom Louden). — Вперше ми використовували такого роду інформацію, щоб виміряти швидкість вітрів на протилежних сторонах планети і скласти карту швидкостей вітрів”.

Дослідники впевнені, що метод, який використовувався для розрахунку швидкості вітрів на HD 189733 b, може бути використаний для вивчення погодних умов на інших більш схожих на Землю экзопланетах.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button