Всесвіт

На молодій зірці зафіксували руйнівний спалах. Сонце може також

Астрономи вперше зафіксували суперспалах на схожій на сонце молодій зірці. Відкриття допоможе астрономам оцінити вплив подібних спалахів на Землю як на етапах зародження життя, так і в наш час.

Вчені з Університету Колорадо в Боулдері провели спостереження за молодою, схожою на сонце зіркою, і вивчили спалахи, які вона видає.

Аналогічні процеси відбуваються і на сонці. Під час спалахів найближча до нас зірка вивільняє енергію, яку можна зіставити з мільйонами водневих бомб. Іноді вони супроводжуються так званими коронарними викидами маси-плазми, що летить зі швидкістю кілька мільйонів кілометрів на годину. Вони можуть вплинути на працездатність супутників і навіть електромереж.

Останнім часом астрономи помічають, що сонячні бурі не викликають таких серйозних наслідків, але, за даними нового дослідження, все може змінитися.

Автори роботи вивчили зірку під назвою EK Draconis – вона виглядає як молода версія Сонця. Їй близько 100 млн років. У квітні 2020 року вона викинула хмару розпеченої плазми масою в кілька квадрильйонів кілограмів — це в 10 разів більше, ніж зафіксовані раніше викиди від сонцеподібних зірок.

Зірка належить до класу жовтих карликів і набагато молодше Сонця — її вік приблизно 50-125 млн років. Сонце було таким 4,5 млрд років тому. В ході спостережень дослідники зафіксували суперспалах. Дані про нього були отримані 5 квітня 2020 року, а через пів години за цим послідував коронарний викид маси, що рухається зі швидкістю близько 1,8 млн км/год. Маса викиду, за даними дослідників, склала більше 1 квадрильйона кг. Це в 10 разів більше того, що раніше фіксували на сонці.

“Такий викид великої маси теоретично може статися і на нашому сонці,” – говорять дослідники.

Дослідники вважають, що сонце раніше видавало подібні спалахи, але порівняно рідше, якщо враховувати те, як поводяться молоді зірки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button