Всесвіт

Ціанобактерії здатні виживати на Марсі і забезпечувати колоністів киснем

Експеримент німецьких учених показав, що синьо-зелені водорості можуть виживати в умовах Червоної планети. Цей факт дозволяє сподіватися на створення життєзабезпечення для людини на основі ціанобактерій.

Image by xu zhenhao from Pixabay

Робота опублікована в журналі Frontiers in Microbiology. Одна з проблем майбутньої колонізації Марса – забезпечення жителів їжею і киснем, які повинні виробляти на місці. Для цієї мети вчені проводять експерименти з різними видами рослинного матеріалу.

Серед них – ціанобактерії, або синьо-зелені водорості – одні з найдавніших і невибагливих організмів на Землі. Вони здатні до фотосинтезу з виділенням кисню (саме такі бактерії, на думку вчених, свого часу допомогли наповнити земну атмосферу киснем).

Ефективність роботи синьо-зелених водоростей на Марсі багато в чому буде залежати від їх поведінки в штучній атмосфері. І дослідники вважають, що в цьому випадку необхідний компроміс між умовами, які були б бажаними з інженерної та логістичної точок зору (близькість з умовами поверхні Червоної планети), і тими, що оптимізують продуктивність ціанобактерій.

Щоб дотримати цей компроміс, вчені з Центру прикладних космічних технологій і мікрогравітації Бременського університету (Німеччина) розробили фотобіореактор низького тиску – Atmos. Він забезпечує строго регульовані й необхідні атмосферні умови (суміш газів, які спостерігаються в атмосфері Марса, і більш низький тиск – одна десята від тиску на Землі на рівні моря) в дев’яти камерах по вирощуванню ціанобактерій. Також для цієї мети вчені взяли аналог марсіанського реголіту.

Результат виявився багатообіцяючим: ціанобактерії, поміщені в такі умови, зберегли здатність рости в воді, що містить тільки аналог марсіанського пилу. Крім того, ці водорості можна було використовувати для харчування інших мікроорганізмів. Це обнадіює, оскільки на Землі ціанобактерії не завжди сумісні з іншим життям, оскільки здатні виділяти сильні токсини.

Атмосфера Марса складається в основному з вуглекислого газу і вкрай малої кількості азоту. Синьо-зелені водорості, мабуть, здатні не тільки виділяти кисень в схожих умовах, але і виробляти органічні сполуки і поживні речовини для «добрива» інших живих організмів. Вчені також перевірили цей факт у своєму експерименті: вони виростили на висушеному екстракті ціанобактерій, які виросли в штучно створеній атмосфері Марса, кишкову паличку.

Дослідники підкреслюють, що їх результати – проміжний підсумок, а надалі вони мають намір по-різному моделювати штучні умови Червоної планети, щоб докладніше вивчити поведінку ціанобактерій.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button