Головна / Технології / Найлегша в світі сонячна батарея на мильній бульбашці

Найлегша в світі сонячна батарея на мильній бульбашці

Фотоелектричний модуль, отриманий за допомогою напилення, тонший від людського волосся і може бути навіть нанесений на мильну бульбашку.

123e1a5167dd0a4664117b78d3134314
Американські дослідники з Массачусетського технологічного інституту розробили найбільш тонку і легку сонячну батарею. Ультратонкий фотоелектричний модуль генерує не менше шести ват на грам. Його продуктивність в 400 разів перевищує потужність будь-якої звичайної сонячної батареї. Субстрат, напівпровідник і покриваючий шар створюються одночасним напиленням і можуть зміцнюватися на будь-яких несучих матеріалах.

Вчені давно намагаються зробити сонячні батареї більш тонкими і гнучкими. Вже створені перші друковані модулі, батареї на біологічній основі і з тонкої плівки. Для останніх активні шари наносять на несучу пластикову плівку.

Володимиру Буловіцу (Vladimir Bulovic) і його колегам вдалося розробити ще більш тонку органічну сонячну батарею. Зверху і знизу новий елемент складається з полімеру — парилену. Між ними знаходиться шар органічного напівпровідникового матеріалу DBP, похідного парилена.

Готова батарейка має товщину, яка рівна одній п’ятдесятій людського волоса. Вона перетворює сонячне світло в електрику і майже настільки ж ефективна, як її більш товсті аналоги.  Але головною родзинкою цього нового фотоелектричного модуля є його виготовлення, так як субстрат нарощується одночасно з основним модулем: всі три шари (основа, напівпровідник і покриття) отримують під час однієї операції.)
У вакуумній камері ці шари послідовно осаджують на скляній підкладці при кімнатній температурі без застосування розчинників і агресивних хімікатів, як в інших органічних сонячних елементах. Потім ультратонка комбінована плівка обережно звільняється від носія.

Щоб продемонструвати, наскільки їхня батарея легка і гнучка, дослідники розмістили один з цих міні-модулів на ніжній оболонці мильної бульбашки. І вона не тріснула!

Як відзначають дослідники, цей ультратонкий елемент може використовуватися на будь-якому матеріалі: від обкладинок журналів до покриття гелієвих куль. Сонячні батареї настільки легкі, що їх можна навіть не помітити на сорочці або на ноутбуці.