Всесвіт

Навколо нейтронних зірок можуть обертатися населені планети

Астрофізики прийшли до висновку, що навколо нейтронних зірок можуть обертатися населені планети. Мова йде про планети c і d пульсара PSR B1257+12.


Нейтронна зірка — один з варіантів фінальної стадії еволюції світил. Маса нейтронної зірки трохи більше маси Сонця (в 1,3–1,5 рази), але її радіус — лише 10-20 км. В момент народження такого об’єкта при спалаху наднової його температура надзвичайно висока — близько 1011 K, що на чотири порядки вище температури в центрі нашого світила. І хоча нейтронна зірка швидко остигає, вона явно не виглядає «дружелюбною» для якого-небудь життя поблизу.

Між тим нідерландський астроном Алессандро Патруно (Alessandro Patruno) і його колега Міхель Кама (Mihkel Kama) прийшли до висновку, що поряд з нейтронними зірками все ж таки можуть існувати планети з придатними для життя умовами. Вчені з’ясували, що розташовані поблизу від пульсара PSR B1257+12 планети-суперземлі PSR B1257+12 c (Полтергейст) і PSR B1257+12 d (Фобетор) можуть виступати в ролі «дому» для деяких організмів.

Астрофізики застосували спеціальне програмне забезпечення для аналізу знімків системи PSR B1257+12, зроблених у 2007 році орбітальним рентгенівським телескопом «Чандра», а також більш ранніх даних за 2005 рік. В результаті Патруно і Кама встановили, що температура на поверхні PSR B1257+12 досягає 1,1 мільйонів кельвінів, а навколо зірки на відстані від часток до декількох астрономічних одиниць може обертатися пиловий диск. При виконанні ряду умов планети c і d будуть потенційно населені. Для цього вони насамперед повинні мати потужну і щільну атмосферу. В цілому ж, зона населеності PSR B1257+12 незрівнянно менша, ніж у зірок головної послідовності.

Вокруг нейтронных звезд могут вращаться обитаемые планеты
Порівняння розмірів Землі, Полтергейсту і Нептуна

Велику небезпеку для можливої життя становлять рентгенівські промені. Однак ще більш небезпечними є так звані пульсарні вітри, що діють у певні періоди часу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button