Всесвіт

Найбільша зірка в Чумацькому Шляху повільно вмирає: астрономи спостерігають за цим

Астрономи з Університету Арізони розробили модель старіння зірки VY Великого Пса – це червоний гіпергігант, який, можливо, є найбільшою зіркою в Чумацькому Шляху.

Автори збираються використовувати цю модель, щоб передбачити, як зірка помре.

Технічно вона класифікується як червоний гіпергігант і є однією з найбільших зірок у галактиці. Розмір VY Великого Пса дорівнює приблизно 1 800 і 2 100 Сонць, а маса — в 15-25 разів більше. На своєму піку зірка важила як 40 Сонць. Однак астрономи вважають, що зірка вже вийшла за межі головної послідовності і починає вмирати. Тому значна частина маси VY Великого Пса вже віднесена сонячними вітрами.

Питання про те, як вмирають червоні гіпергіганти, викликає суперечки. Раніше астрономи думали, що вони просто вибухають надновою, як це робить більшість інших зірок.

Але нові дані показують, що наднових не стільки ж, скільки зірок, що вибухнули, а менше. На сьогодні найпоширеніша теорія говорить, що вони, швидше за все, згортаються в чорну діру. Такий об’єкт набагато важче спостерігати, ніж наднову.

Але досі невідомо, якими характеристиками повинна володіти зірка, щоб стати чорною дірою. Щоб зрозуміти це, автори вибрали VY Великого Пса. У зірки величезні розміри, а ще вона знаходиться близько до нашої Сонячної системи, тому її дуже зручно спостерігати.

Один з головних показників, що зірка вмирає, є втрата маси. Як правило, це відбувається, коли газ і пил одночасно починають зникати з фотосфери зірки. Але у VY Великого Пса є масивні об’єкти, схожі на земні корональні дуги, правда ті в мільярд разів більші.

Дослідники UA використовували дані з ALMA, щоб зафіксувати радіосигнали, які свідчать про ці виверження. Вивергається діоксид сірки, діоксид кремнію і хлорид натрію.

Астрономи рідко збирають такий об’єкт даних тільки по одному об’єкту. Тепер дані математичної моделі продовжать доповнювати, щоб модель показала, коли VY Великого Пса нарешті офіційно помре.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button