Всесвіт

Найближчу чорну діру знайшли за допомогою зірки, схожої на Сонце

Астрофізики знайшли кандидата в чорні діри в подвійній системі, розташованій на відстані 1565 світлових років (480 парсек) від Землі.

Міжнародна група астрофізиків вивчила дані, зібрані космічною обсерваторією Gaia, в пошуках чорних дір. Аналіз показав наявність кандидата в чорні діри всього в 1,5 тис.світлових років від Землі. Дослідники вважають, що в нашій Галактиці можуть ховатися тисячі сплячих мертвих дір.

Вчені досліджували всі 168 065 зірок, інформація про які міститься в третьому випуску даних Gaia (GDR3) і які представляли собою кандидатів в подвійні системи. У таких парах дві зірки впливають один на одного, створюючи незвичайні орбіти.

Дослідників зацікавила одна зірка Gaia DR3 4373465352415301632. Це жовтий карлик, що нагадує Сонце. Грунтуючись на спостереженнях за орбітою зірки — вона описує еліпс навколо невидимого компонента — дослідники прийшли до висновку, що поруч з нею повинна бути чорна діра.

Променева швидкість зірки, реконструйована на основі безлічі спостережень. Зображення: Kareem El-Badry et al., arXiv

Щоб підтвердити правильність висновків і виключити альтернативні пояснення дивної орбіти, астрофізики вивчили жовтий карлик за допомогою інших телескопів. Спектроскопічні спостереження підтвердили “темний характер супутника” і показали, що розмір чорної діри становить близько 10 мас Сонця.

Моделі пророкують, що Чумацький Шлях містить близько 100 млн чорних дір, додають вчені. Але поки відомо тільки близько 20 з них. Всі попередні відкриття були пов’язані з потужним рентгенівським випромінюванням, що виникає, коли чорна діра поглинає речовину свого компаньйона. Новий кандидат: перша “спляча” чорна діра нашої галактики, невидима в рентгенівському спектрі.

Дослідники вважають, що за допомогою використаного ними методу і нових даних місії Gaia можна буде знайти ще безліч прихованих чорних дір поблизу від сонця.

Космічна обсерваторія Gaia – це телескоп Європейського космічного агентства, який вже майже десять років вивчає зірки Чумацького Шляху. За цей час астрономія виміряла положення, відстані і власні рух майже мільярда астрономічних об’єктів, таких як зірки, планети, комети, астероїди і галактики. Відстежуючи рухи об’єктів по орбіті навколо центру Галактики, місія Gaia прагне створити найточніший тривимірний космічний каталог.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments