Екологія

Названа головна причина руйнування бджолиних сімей

Основними винуватцями синдрому руйнування бджолиних колоній виявилися паразитичні кліщі, вражаючі жирове тіло комах.

Бджоли — найважливіші запилювачі рослин, життєво необхідні для росту багатьох сільськогосподарських культур. Тим тривожніше тривають уже кілька десятиліть їх вимирання і масовий вихід з вуликів. Синдром руйнування бджолиних сімей активно досліджується науковцями, які називають три його можливі причини: нестача або недостатню різноманітність харчування, поширення паразитичних кліщів варроа, а також токсичну дію розпилюваних пестицидів, насамперед неонікотиноїди. Стурбовані проблемою влади Євросоюзу збираються навіть заборонити їх використання.

Однак групі професора Мерілендського університету, відомого експерта в області здоров’я бджіл Денніса Ван-Енгельсдорпа (Dennis vanEngelsdorp) вдалося показати, що ці три причини зовсім не рівнозначні, а в корені синдрому руйнування бджолиних сімей лежать паразити, що викликають варроатоз. Досі вважалося, що ці кліщі лише висмоктують гемолімфу, послаблюючи заражену бджолу і поширюючи мікробні інфекції. Однак у статті, опублікованій в журналі PNAS, вчені повідомляють, що насправді метою кліща виступає жирове тіло бджіл.

Цей орган комах накопичує поживні речовини і бере участь в їх обміні, а також фільтрує гемолімфу від токсинів.

«Це не як комар опустився на вас і випив трохи крові, — говорить один з авторів роботи Самуель Рамсі (Samuel Ramsey). — Це більше схоже на те, як якщо б комар дістався до вашої печінки, випив її всю і полетів далі».
Вчені вважають, що таким чином ураження кліщем відкриває шлях для дії наступних факторів: зруйноване жирове тіло не дозволяє навіть нормально живиться бджолі отримувати всі необхідні речовини, до того ж воно не здатне ефективно нейтралізувати токсини, включаючи інсектициди.

Автори додають, що раніше американський ентомолог Ален Коен (Allen Cohen) вже публікував повідомлення про харчування кліщів варроа жировим тілом, однак його стаття залишилася непоміченою. За словами Рамсі, омана виникла завдяки кільком статтям ще радянських вчених. Перекладені на англійську в 1970-х, вони стали джерелом помилкових відомостей про харчування кліщів гемолімфою і досі не перевірялися.

Кнопка «Наверх»