Здоров'я

Названа ще одна небезпека брак сну

Недолік сну пов’язаний з величезною кількістю негативних наслідків для здоров’я людини. Нещодавно вчені з Університету Пенсильванії назвали ще одну причину, по якій людям слід дотримуватися рекомендованої норми сну.

Виявилося, що дорослі люди, які сплять приблизно по шість годин на добу, більше інших ризикують отримати легке зневоднення (або дегідратацію) організму.

Виникнення такого стану може бути пов’язано з особливим гормоном, який регулює кількість води у тілі, зокрема, збільшує реабсорбцію (тобто підвищує концентрацію сечі і зменшує її обсяг) в протоках нирок.

Фахівці вивчили інформацію про здоров’я 20 тисяч дорослих людей, що проживають в США і Китаї. Випробовувані надали дані про звички сну і аналізи сечі (були вивчені біомаркери регулювання води).

З’ясувалося, що у людей, які спали близько шести годин на добу, ризик виникнення зневоднення організму був підвищений на 16-59% у порівнянні з тими, хто висипався протягом покладених восьми годин.

На даному етапі автори роботи говорять про кореляції між двома параметрами. Іншими словами, вони поки не можуть заявити про конкретну причинно-наслідкового зв’язку між недосипом і зневодненням організму. Між тим дослідники пропонують можливе пояснення.

Одним з основних гормонів, що регулюють кількість води у тілі, є вазопресин. Він виробляється гіпоталамусом і бере участь у процесі утворення сечі.

У 2010 році канадські вчені з Університету Макгілла з’ясували, що циркадні ритми людини впливають на регулювання рівня вазопресину.

Тоді фахівці припустили, що вміст вазопресину збільшується під час сну, особливо в кінці циклу сну.

На думку американських вчених, саме цей механізм відповідає за кореляцію між недосипом і неналежним регулюванням води в організмі.

Як говорить провідний автор недавнього дослідження Ашер Розінгер (Asher Rosinger), якщо людина спить вночі тільки шість годин, це може позначитися на регулюванні води в організмі.

“Якщо ви прокинетеся раніше покладеного, ми можемо пропустити час [наприкінці циклу сну], коли виділяється найбільша кількість гормону, що викличе порушення в регулюванні води”, — додає він.

У прес-релізі дослідження уточнюється, що зневоднення негативним чином позначається на багато систем і функцій організму, включаючи пізнавальну здатність, настрій і фізичну працездатність. Так зване хронічне зневоднення може призвести до більш серйозних проблем: підвищеному ризику виникнення інфекцій сечовивідних шляхів і каменів у нирках.

При цьому автори роботи підкреслюють, що на сьогодні вони запропонували лише гіпотезу. На наступному етапі дослідження вони мають намір встановити взаємозв’язок між сном і регулюванням води в організмі.

Тим не менш Розінгер вважає, що дослідження його команди вже зараз може пояснити, чому деякі люди відчувають себе погано після короткого сну: вони можуть бути трохи зневоднені. Фахівці радять людям пити трохи більше води в ті дні, коли вони сплять менше звичайного.

Автори роботи представили результати свого дослідження у виданні Sleep.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button