Здоров'я

Недосипання призводить до втрати клітин мозку

Нестача сну може спричинити більш серйозні наслідки, ніж передбачалося раніше. Нове дослідження виявило, що воно призводить до втрати клітин головного мозку. Наукова стаття була опублікована у виданні The Journal of Neuroscience.

Тривале недосипання у мишей привело до відмирання 25 % певних клітин мозку. Коли нестача сну у мишей мала короткочасний характер, в клітинах їхнього мозку виділявся білок SIRT3, який стимулював роботу нейронів і захищав їх. Але якщо недолік сну ставав хронічним, SIRT3 переставав синтезуватися і нейрони гинули.

nedosypania

Американські вчені стверджують, що якщо те ж саме вірно і стосовно людей, то марно намагатися відіспатися, щоб «надолужити згаяне».

Читайте також: Безсоння викликає алкогольне спяніння

У ході дослідження команда з медичної школи Пеннсільванского університету (University of Pennsylvania School of Medicine) вивчала сон лабораторних мишей. Для цього гризунам імітували режим неспання, поширений в сучасному житті, – з урахуванням нічних змін або довгих годин, проведених в офісі понаднормово. Найбільш пильної уваги вчених удостоїлися певні клітини мозку, що беруть участь у підтримці мозкових сигналів.

Після кількох днів сну, аналогічного сну людей, які постійно працюють в нічні зміни по 3 дні поспіль і сплять по 4-5 годин на добу, миші втратили близько 25 % клітин головного мозку, розташованих в області стовбура мозку.

Дослідники стверджують, що це перший доказ того, що втрата сну призводить до втрати клітин головного мозку. Але вони додають, що необхідно провести безліч додаткових досліджень, перш, ніж можна буде заявити, що подібні втрати відбуваються і в організмі людини, а також, що вони також незворотні.

Читайте також: Безсоння породжує думки про смерть

Наступним кроком буде вивчення клітин мозку вже померлих людей, що працювали в нічну зміну, для виявлення будь-яких ознак втрати клітин мозку.

Вчені вважають, що в довгостроковій перспективі можна буде розробити особливі ліки, які будуть захищати клітини мозку за рахунок підвищення рівнів природних хімічних речовин, що беруть участь у відновленні сну.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button