Всесвіт

“Неможливу” новонароджену зірку відкрили біля центру Чумацького Шляху

Астрофізики знайшли найважчу і наймолодшу зірку поблизу надмасивної чорної діри в центрі нашої галактики.

Міжнародна група дослідників виявила дуже молоду зірку, яка знаходиться в стадії формування поблизу Стрільця А* — надмасивної чорної діри, розташованої в центрі Чумацького Шляху. За оцінкою, зірці всього кілька десятків тисяч років. Теоретично такі молоді зірки не повинні існувати так близько до надмасивної чорної діри.

Новонароджена зірка X3a всередині пилової хмари X3 біля галактичного центру Чумацького Шляху. Зображення: Florian Peiker et al., The Astrophysical Journal

Новонароджена зірка X3a в десять разів більша і в п’ятнадцять разів важча за Сонце. Астрофізики вважають, що вона утворилася всередині пилової хмари, що обертається навколо гігантської чорної діри, і опустилася на свою нинішню орбіту вже після того, як сформувалася.

Дослідники припускають, що захищена від гравітаційного впливу надмасивної чорної діри та інтенсивного випромінювання досить щільна хмара могла утворитися у зовнішньому газопиловому кільці біля центру галактики. Маса такої хмари приблизно в сотню разів перевершувала сонячну, і під дією власної гравітації воно стислося в одну або кілька протозірок.

“Виявляється, на відстані декількох світлових років від чорної діри є область, яка задовольняє умовам зореутворення. Ця область, кільце газу і пилу, досить холодна і захищена від руйнівного випромінювання”, – говорить Флоріан Пейскер, астрофізик і керівник дослідження Інституту астрофізики Кельнського університету

Астрофізики вважають, що низькі температури і висока щільність всередині газопилового кільця створюють середовище, в якій можуть утворюватися хмари масою в сотні сонячних. Вони можуть дуже швидко рухатися в напрямку чорної діри.

Моделювання формування X3a. відео: Florian Peiker

Оскільки подібні пилові та газові кільця можна знайти і в інших галактиках, подібний механізм утворення зірок може працювати і там. Це означає, що всупереч традиційним уявленням в центрах галактик може ховатися безліч юних зірок.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button