Земля

Нідерландські геологи створили перший атлас потонулих літосферних плит

Вчені з Нідерландів встановили місце розташування всіх потонулих літосферних плит. Протягом 300 мільйонів років в мантію землі встигла зануритися 94 плити. Геологи систематизували всю інформацію і на її основі створили повний атлас потонулих ділянок кори.

Океанічна земна кора істотно відрізняється від континентальної. Справа в тому, що вона складається з базальтів, які роблять її надзвичайно тонкою. Кора постійно оновлюється, ідучи вглиб мантії, тоді як нова порода утворюється в серединно-океанічних хребтах. Протягом 100 мільйонів років подібним чином може відбутися оновлення всієї океанічної кори.

Занурившись в мантію, плити практично перестають впливати на тектонічні процеси, зрідка створюючи аномалії. За цими аномаліями і вчені стежили протягом 17 років, вивчаючи швидкості поширення сейсмічних хвиль в мантії.

Виявилося, що глибоко в мантії залягають 94 плити. Деякі з них встигли зануритися на 2900 км, дійшовши до кордону між мантією і ядром. При цьому швидкість просування досить нестабільна. В одних місцях швидкість занурення становить 40 мм в рік, а в інших — 10 мм. Геологи це пов’язують з неоднорідністю надр Землі.

Кнопка «Наверх»