Технології

Новий зуб з сечі?

Дослідники всього світу шукають способи вирощування нових зубів замість втрачених з віком або з причини поганої гігієни порожнини рота.

Результати, опубліковані в журналі Cell Regeneration Journal (науковий журнал, який публікує роботи сучасної біології, особливо в галузі вивчення стовбурових клітин і регенеративної медицини), показали, що сеча може бути використана в якості джерела стовбурових клітин, які в свою чергу можуть служити основою для вирощування дрібних зубо-подібних структур.

Стовбурові клітини – незрілі клітини, здатні до самооновлення, створенню нових стовбурових клітин і розвитку в спеціалізовані клітини організму. Особливий інтерес дослідників викликає так звані плюрипотентні стовбурові клітини, які можуть трансформуватися в будь-який тип клітинної тканини.

Іншими словами, це ті клітини, які можуть перетворюватися на клітини різних органів, тому великий інтерес вчених цілком зрозумілий – при вдалих результатах дослідження є шанс відкрити ліки від цукрового діабету, цирозу, інсульту, паралічу та інших серйозних захворювань.

Раніше вже були спроби за допомогою стовбурових клітин створити мозкові клітини і відновити зір, проте громадськість висловлює обурення з приводу продовження такого роду досліджень. Група вчених Інституту біомедицини та охорони здоров’я в Гуанчжоу використовували сечу в якості джерела стовбурових клітин.

Клітини, які зазвичай виводяться з організму, наприклад, матеріал сечовидільної системи, вчені збирали в лабораторії, щоб потім створити з них плюрипотентні стовбурові клітини.

Суміші цих клітин разом з іншим матеріалом, який був узятий у мишей, вводилися в піддослідних тварин.
Дослідники відзначають, що після трьох тижнів набір клітин став нагадувати «зуб»: «Структура містила дентіклей, пульпу зуба, дентин, емалеві волокна і емалевий орган». Тим не менш, такі «зуби» були настільки міцні, як природні, дані нам природою.

Не залишилося дане дослідження і без критики з боку: професор Кріс Мейсон (Chris Mason), фахівець з вивчення стовбурових клітин в Університетському коледжі Лондона, говорить, що такий спосіб отримання стовбурових клітин досить сумнівний.

«Це, ймовірно, одне з найгірших джерел стовбурових клітин. У першу чергу через малу їх кількость, та й ефективність перетворення їх на плюрипотентні стовбурові клітини дуже низька ». Він також додав, що ризик забруднення матеріалу, наприклад, бактеріями, дуже високий, в порівнянні з іншими джерелами. І зазначив, що «великою проблемою також є отримання зубного матеріалу разом з нервами і кровоносними судинами, це необхідна умова для повноцінної роботи нового зуба».

Незважаючи на таку критику, вчені продовжують свою роботу. Знову ж, це всього лише дослідження, яке ще не є сформованим методом чи технологією для стоматології, але поточні результати можуть стати важливим етапом подальших робіт, спрямованих на реалізацію «мрії про повну регенерацію зубів в клінічній терапії».

Натхнення: facepla.net


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button