Наука

Одне невиліковане захворювання збільшує ризик деменції у людей старше 60 років

Дослідження показало, що у людей старше 60 років з невилікуваним високим кров’яним тиском вищий ризик розвитку деменції.

Image by Gerd Altmann from Pixabay

Нове дослідження показало, що у людей старше 60 років з високим кров’яним тиском ризик розвитку деменції вище на 42% в порівнянні з тими, хто приймає препарати від цієї патології. Вчені впевнені — продовжувати лікування високого кров’яного тиску упродовж всього подальшого життя важливо для профілактики деменції.

Вчені провели метааналіз 17 досліджень, щоб з’ясувати, чи пов’язані артеріальний тиск і лікування гіпертонії у людей старше 60 років з ризиком деменції.

У дослідженнях взяли участь в цілому 34 519 осіб без деменції з 16 країн. Всі суб’єкти жили в співтоваристві, середній вік на момент початку експерименту становив 72,5 року, 58,4% становили жінки. Учасників згрупували в три категорії на основі попереднього діагнозу гіпертонії і вихідного використання ліків проти артеріального тиску (антигіпертензивних засобів): здорові контрольні групи, лікована гіпертонія і нелічена гіпертензія. Ключовим результатом метааналізу стала деменція з усіх причин.

Коваріанти включали вік, стать, рівень освіти, расу, ІМТ, статус діабету, високий рівень холестерину і статус куріння. Дослідники враховували і расу — попередні дослідження показали, що гіпертонія по-різному пов’язана з ризиком деменції в різних расових групах.

Проаналізувавши дані дослідження, вчені виявили, що в учасників з невиліковною гіпертонією ризик розвитку деменції був на 42% вище в порівнянні зі здоровими людьми з контрольної групи і на 26% — з учасниками з виліковною гіпертонією. У порівнянні зі здоровими людьми з контрольної групи, у тих, хто лікувався від гіпертонії, не було значно підвищеного ризику деменції. Суттєвої різниці з урахуванням віку, статі або расової групи не виявлено.

Дослідники усвідомлюють обмеження дослідження. По-перше, визначення гіпертонії з часом змінюються і розрізняються залежно від регіону, що призводить до потенційних відмінностей в діагностиці. Аналогічним чином діагноз деменції ставився з використанням різних методів. По-друге, короткий час до початку деменції в деяких дослідженнях передбачає наявність вихідних когнітивних порушень. Проте, автори дослідження впевнені — їх результати важливі і повинні враховуватися при прийнятті рішень про лікування.

Дослідження опубліковано в журналі JAMA Network Open.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button