Екологія

Підвищення температури Індійського океану вплине на погоду у світі

Нові дослідження Каліфорнійського Інституту океанографії, проведені у вересні 2019 року, показали, що нагрівання Індійського океану посилить систему течій в Атлантичному океані, яка визначає погоду у всьому світі.

Атлантична циркуляція AMOC є однією з найбільших систем обороту води на Землі, де океанічні течії переміщують теплу солону воду з тропіків в північні регіони. Це явище допомагає рівномірно розподіляти тепло по планеті, оскільки вода виділяє тепло в атмосферу і поглинає атмосферний вуглець.

Згідно з дослідженням, опублікованим виданням Nature Climate Change, протягом декількох тисяч років AMOC був стабільним, але за минулі 15 років він ослаб. Це може мати драматичні наслідки для Європи і країн Атлантичного узбережжя. Востаннє AMOC сповільнився 15 — 17 тисяч років тому. Це викликало суворі зими в Європі з великою кількістю штормів або жорстокими засухами в Африці через зміщення пояса тропічних дощів.

Дослідники виявили, що підвищення температури в Індійському океані може допомогти підвищити АМОС. Потепління Індійського океану викликано великою кількістю парникових газів. Прогрівання вод в Індійському океані створить більше опадів, які залучають повітряні потоки з інших частин світу, включаючи Атлантику. Високий рівень опадів в Індійському океані призведе до зменшення дощів в Атлантиці і збільшення концентрації солі в океанських водах. Солона вода в Атлантиці почне охолоджуватися і опускатися набагато швидше, посилюючи циркуляцію AMOC.

Проте вчені не знають, як довго триватиме посилене потепління в Індійському океані. І поки не встановлено, чим викликане уповільнення AMOC. Можливо, це короткострокова аномалія, пов’язана з океанським циклом змін, припускають океанологи, підкреслюючи важливість підтримання стабільності AMOC.

Потепління в Індійському океані вважається одним з найбільш позитивних аспектів глобального потепління. Це відкриття показує складну, взаємопов’язану природу глобального клімату.

Кнопка «Наверх»
Закрыть