Екологія

Океани можуть відновитися до 2050 року

Ви помітили, що в якийсь момент світ перестав слухати вчених? Їх місце в громадському просторі все частіше займають шарлатани або доморощені фахівці, чиї знання про світ не відповідають реальності. Адже 40 років тому вчені попереджали про страхітливі наслідки зміни клімату, але, здається, їх ніхто не почув. Однак сьогодні у нас все ще є шанс не допустити руйнування світових екосистем. Так, згідно з результатами нового дослідження, в якому взяли участь вчені всього світу, якщо терміново вжити ряд рекомендованих заходів, то морське життя в Світовому океані може відновитися до 2050 року. Нагадуємо, що браконьєрство, зміна клімату і забруднення Світового океану пластиковими (і не тільки) відходами стало причиною загибелі величезної кількості мешканців морських глибин. Але що пропонують вчені?

Океаны могут восстановиться к 2050 году
Океани покривають 71% поверхні нашої планети

Що відбувається з океанами планети?

Наші постійні читачі напевно знають, що бурхливе людська діяльність вже призвела до зростання середньої температури на Землі. Так, згідно з останньою доповіддю Міжнародної групи експертів зі зміни клімату (МГЕЗК), присвяченій проблемам океанів, через підвищення температур шари води в океані змішуються гірше, а значить, кисню і живильних речовин, від яких залежить життя мешканців океанських глибин, стає менше. Цей процес називається окисленням води – він знищує коралові рифи, з-за чого рифові риби мігрують в інші регіони, що загрожує колапсом екосистем. Чи варто говорити, що тонни відходів, які потрапили в моря і океани поряд з браконьєрством, роблять проблему набагато серйознішою. Також не варто забувати про танення льодовиків, яке призводить до підвищення рівня моря загрожує мешканцям прибережних регіонів.

Екосистема – це складна динамічна система, яка об’єднує всі живі організми і середовища їх проживання. Грубо кажучи – все на нашій планеті взаємопов’язано, але ви напевно це знали.

Але є і хороші новини.

Дослідження, опубліковане в журналі Nature дарує надію на світле майбутнє. Вчені з’ясували, що незважаючи на величезну кількість сміття в Світовому океані і на те, що людство знищило кілька видів морських тварин і риб, океан може відновитися досить швидко. Прикладом цього є відновлення популяції горбатих китів після заборони китобійного промислу. Завдяки ряду обмежень, запроваджених урядами різних країн з 2000 по 2019 роки, кількість морських видів, що знаходяться під загрозою зникнення скоротилася з 18% (2000 рік) до 11,4% (2019 рік).

Океаны могут восстановиться к 2050 году
Із-за загибелі коралових рифів чарівна риба-клоун знаходиться під загрозою зникнення

В ході роботи група вчених з університету науки і техніки короля Абдалли (KAUST) в Саудівській Аравії, з’ясувала, що морське життя виявилося досить стійким перед шкодою, завданої нашим втручанням. Однак незважаючи на те, що популяція Світового океану здатна відновитися до 2050 року, часу для досягнення цієї мети зовсім небагато. Підвищення температури, забруднення пластиковими та іншими відходами, а також окислення води – всі ці фактори негативно впливають на морську флору та фауну. Так, близько 70-90% усіх існуючих сьогодні коралових рифів, згідно з прогнозами, зникнуть у найближчі 20 років. Між тим, результати інших досліджень показали, що зміна клімату є причиною скорочення популяції риб.

Автори нового дослідження виявили, що, незважаючи на значні втрати морського біорізноманіття в 20-му столітті, цей процес сповільнився, а деякі популяції відновилися. Як вже говорилося вище, причина цього полягає в ефективних заходах з захисту морського біорізноманіття, у яких взяли уряди різних країн. Але якщо мешканці морських і океанських глибин згодом здатні до відновлення популяцій, а заходи, що вживаються владою ефективні, то що саме пропонують вчені?

Як відродити океани Землі?

На думку вчених, якщо зупинити забруднення морів і океанів, а також зміна клімату, то 20-30 років буде цілком достатньо для того, щоб ситуація нормалізувалася. Однак для досягнення цієї мети потрібні рішучі і масштабні дії, а часу у нас зовсім небагато. Як виявилося, збереження спільнот рифових риб підвищує стійкість і життєздатність коралових рифів і полегшує процес їх відновлення. Іншими словами, якщо популяції риб виживуть, то допоможуть врятувати коралові рифи. Але як цього домогтися?

Океаны могут восстановиться к 2050 году
Надмірне рибальство є серйозною загрозою існуванню популяцій багатьох риб

Дослідники вказують на дев’ять основних факторів, які мають значення для відновлення океанів і морів. Так, якщо в якнайближчий час зайнятися відновленням морських трав, коралових рифів, устричних рифів, глибоководних регіонів, солончаків, мангрових заростей, водоростей, рибальства і мегафауни, океани можуть набути свій первозданний вигляд. Однак проблема, як це часто буває, криється у фінансовій сфері – широкомасштабні дії, які допоможуть відновити моря і океани, обійдуться урядам приблизно в 20 мільярдів доларів. Погодьтеся, це не така велика сума, особливо коли йдеться про збереження життя на Землі.

Здається важливим те, що сьогодні у науковців є досвід та всі необхідні навички для того, щоб допомогти океанам відновитися. Можливо, коли закінчиться пандемія нового коронавіруса, люди у всьому світі зможуть нарешті зрозуміти, що все на цій планеті – єдине ціле і наш світ неймовірно тендітний. А тому, якщо впадуть екосистеми, загинемо і ми з вами.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button