Екологія

Океанічні течії загрожують обрушити шельфові льоди Антарктики

Нове дослідження показало, що взаємодія між звивистими океанськими течіями та дном океану створює висхідні потоки теплої води. Ці потоки переносять теплі маси води на меншу глибину, що прискорює танення льодовиків шельфу в морі Амундсена в Західній Антарктиці. Швидке руйнування льодовиків впливає підвищення рівня Світового океану. Насамперед вважалося, що їхнє танення насамперед пов’язане з вітрами над Південним океаном, але дослідження вчених дає новий погляд на проблему.

Фото від anyaberkut

Міжнародна група дослідників з Корейського інституту полярних досліджень, Університету Хоккайдо та Сеульського національного університету використовувала передові методи моделювання океану для вивчення основних сил, що лежать в основі швидкого танення льодовиків шельфу.

Шельфові льодовики Пайн-Айленда і Туейтса — одні з найбільш швидко змінюються в Антарктиді і становлять особливий інтерес через їхню вразливість до потепління океанських вод. Вони діють як масивні бар’єри, що утримують льодовики за ними від стікання в океан. Їхнє швидке танення та потенційний колапс становлять серйозну загрозу для прибережних спільнот у всьому світі через підвищення рівня світового океану.

Дослідження було зосереджено ролі шару теплої води, розташованого під холодними поверхневими водами, відомого як «модифікована циркумполярна глибинна вода». Цей шар відіграє важливу роль у таненні крижаних шельфів знизу. Звивисті океанські течії, взаємодіючи з морським дном, створюють висхідні потоки (апвелінг), що переносять теплу воду на меншу глибину. Ця тепла вода потім досягає межі між льодовиком та океаном, прискорюючи танення шельфового льодовика.

Команда також вивчила глибину термоклину — межі між теплою глибинною водою та холодною поверхневою. Виявилося, що коливання цієї глибини суттєво впливають на об’єм теплої води, що надходить до льодовиків.

Досі вважалося, що сильні західні вітри північніше моря Амундсена переміщали океанські течії вздовж розлому шельфу, приносячи теплу воду до порожнин шельфового льодовика. Цей процес особливо посилювався під час явищ Ель-Ніньйо. Однак нове дослідження кидає виклик цій загальноприйнятій точці зору.

Вчені представили нову концепцію внутрішнього океанічного процесу, що призводить до танення льодовиків шельфу. Це відкриття потребує переоцінки ролі вітрів, які раніше вважалися основною причиною втрати крижаного покриву Антарктики.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button