Екологія

Швидкість зростання рівня парникових газів досягла максимального значення з 1984 року

Зростання рівня СО2 в атмосфері досягло рекордного значення в період з 2012 по 2013 роки, попередній максимум був зафіксований в 1984 році. Всесвітня метеорологічна організація (ВМО) підкреслює необхідність укладення світової угоди з питань клімату.

Міністр Енергетики Великобританії Ед Дейві (Ed Davey) заявив, що така угода може і не містити положень про обов’язкове скорочення викидів, як передбачалося раніше.

foto_cikavosti_10.092014-11_resized

Щорічний Бюлетень з парниковими газами ВМО не вимірює викиди від електростанцій. Замість цього він містить дані про те, які обсяги парникових газів залишаються в атмосфері після складної взаємодії між повітрям, землею і океанами.

Приблизно половина викидів поглинається морями, деревами і живими істотами.

Читайте також: Худоба випускає більше метану, ніж нафтова і газова промисловості разом узяті

Згідно з бюлетенем, середньосвітовий обсяг вуглекислого газу в атмосфері досяг 396 мільйонних часток у 2013, що перевищує попередній рівень на 3 мільйонних часток.

«Бюлетень з парниковими газами показує, що концентрація вуглекислого газу не тільки не знизилася, але навіть зросла за попередній рік, при цьому швидкість її зростання була найбільшою за останні 30 років, – каже Мішель Жарро (Michel Jarraud), генеральний секретар ВМО. – Нам потрібно змінити цю тенденцію, знизивши викиди СО2 та інших парникових газів повсюдно… Часу залишилося мало».

СО2 в атмосфері становить приблизно 142% від рівня 1750 року, що передує промисловій революції.
Однак середньосвітова температура зросла пропорційно зростанню рівня СО2, що дозволило багатьом вченим стверджувати, що глобальне потепління зупинилося.

«Кліматична система є нелінійною, вона не функціонує так однозначно. Це не обов’язково позначається на температурі атмосфери, проте якщо поглянути на температурний профіль в океані, стане зрозуміло, що тепло йде в океан»,- каже Оксана Тарасова, голова відділення досліджень атмосфери ВМО.

Тривожні тенденції

Бюлетень передбачає, що в 2013 році причиною зростання СО2 були не тільки зростаючі викиди, але також і зниження поглинання вуглецю біосферою Землі.

Вчені ВМО спантеличені цією інформацією. Останній раз зниження поглинання вуглецю було зафіксовано у 1998 році, коли спостерігалося велике спалювання біомаси поряд з Південною осциляцією.

«У 2013 році очевидного впливу на біосферу не спостерігалося, що викликає ще більшу тривогу, – каже Оксана Тарасова. – Ми не знаємо, чи є це явище тимчасовим або постійним, і ми злегка цим стурбовані. Можливо, біосфера досягла своєї межі, однак зараз нам це невідомо».

Дані ВМО говорять про те, що в період з 1990 до 2013 року спостерігалося 34% зростання парникового впливу на клімат, оскільки вуглекислий та інші гази, такі як метан або оксид азоту, зберігаються в атмосфері протягом тривалого часу.

Читайте також: Викиди СО2 врятують нашу цивілізацію

Вперше бюлетень містить дані про закислении океанів, викликане вуглекислим газом.

Згідно з цими даними, кожен день океани поглинають приблизно 4 кг вуглекислого газу на людину. Вчені вважають, що існуючий рівень закислення є безпрецедентно високим за останні 300 мільйонів років.

За словами Мішеля Жарро, відомості про стан атмосфери і океанів говорять про необхідність термінових і злагоджених політичних зусиль щодо вирішення проблеми.

«У нас є знання і засоби для того, щоб спробувати стримати ріст температури в межах 2 градусів Цельсія для того щоб дати планеті шанс і подарувати нашим дітям та онукам майбутнє, – говорить Жарро. – Незнання більше не є виправданням бездіяльності».

Дорога до Парижу

Світові лідери зберуться в Нью-Йорку 23 вересня на спеціальному саміті на запрошення Генерального секретаря ООН Пан Гі Муна.

Залишається сподіватися, що ця зустріч стане основою для довгострокових переговорів з укладення нової міжнародної угоди з питань зміни клімату, яке може бути укладена до кінця 2015 року.
Правова природа цієї угоди, як і раніше є предметом тривалих суперечок.

Ед Дейві підкреслив, що уряд Великобританії згоден укласти дану угоду, підписання якої заплановане на кінець року в Парижі.

Читайте також: Викиди вуглекислого газу сприяють озелененню планети

Підкреслюючи необхідність укладення «юридично обов’язкової угоди, містер Дейві зазначив також, що фактичні норми зниження викидів можуть і не підпадати під дію угоди.

«Ми вважаємо, що основні положення угоди повинні бути юридично обов’язковими. Що під цим розуміється? Такі положення можуть бути нормами. Вони можуть включати в себе вимірювання, контроль, дозволу і т.д. Ми воліли б, щоб норми викидів мали юридичну силу, у нас, у Великобританії, вже є такі норми, і ми прагнемо підштовхнути ЄС до прийняття більш великих, юридично обов’язкових норм, однак ми також розуміємо, що для деяких країн такий підхід є проблемним. Мені здається, що багато хто підтримує юридично обов’язкову угоду, однак слід домовитися про питання, які будуть регулюватися».

Ед Дейві зазначив, що переговори в Парижі не тільки дозволять обмежити наслідки глобального потепління, вони можуть призвести до переходу на використання низьковуглецевої енергії по всьому світу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button