Різне

Олександрія – місто збудоване по сонцю

AlexandriaПланування єгипетській Олександрії, говорять вчені, узгоджено з місцеположенням висхідного сонця в день народження Олександра Македонського.

Великий полководець, імперія якого тягнулася від Греції до Єгипту і Інду, заснував місто на свою честь в 331 р. до н. е.. Незабаром воно перетворилося на столицю не лише держави Птолемеїв, що виникла на уламках імперії Олександра, але і античної науки зі своїм знаменитим мусейон та його бібліотекою. Одним із чудес світу вважався Олександрійський маяк висотою 140 м. Місто існує і сьогодні, в ньому живуть 4 млн осіб.

Стародавня Олександрія планувалася навколо головної вулиці, що йшла з заходу на схід, – Канобской дороги (вела в місто Каноб, він же Канопус). Історик астрономії Джуліо Мальі з Міланського політехнічного інституту (Італія) виявив, що цей стародавній шлях не вписується в топографію місцевості – наприклад, він не паралельний берегової лінії. Але в IV столітті до н. е.. в день народження Олександра Македонського висхідне сонце з’являлося точнісінько над цією дорогою.

Вчений вважає, що його відкриття могло б підказати місцезнаходження втраченої могили Олександра. Давні тексти повідомляють, що він був похований саме в Олександрії: його тіло було поміщено в золоту труну, а та – у золотий саркофаг, пізніше замінений скляним. Добре б вивчити інші Олександрії, закладені полководцем в багатьох підкорених ним країнах, – раптом з’ясується, що лише єгипетська вирівняна по сонцю …

Олександр народився 20 липня 356 р. до н. е.. за юліанським календарем. Оскільки орбіта Землі непостійна, а календар у нас григоріанський, пан Мальі і його колега Луїза Ферро скористалися комп’ютерною моделлю, щоб з’ясувати, що там було з сонцем в IV в. до н. е.. Виявилося, що в цей день диск світила показувався майже в точності в тому пункті горизонту, куди вказувала дорога. Стародавні будівельники помилилися менше ніж на половину градуси. Та й сьогодні ефект здатний потрясти уяву, хоча сонце помітно змістилося у бік.

Цікавішого більше. «Царська» зірка Регул, сяюча в сузір’ї Лева, теж сходила майже в точності над Канобською дорогою і ставала видимою в районі 20 липня після того періоду, коли вона співпадала з сонцем. З тих пір орбіта Землі змінилася, і подібного вже не взрієш.

Зв’язок архітектури з астрономією було поширеним явищем в стародавньому світі. Піраміда Хеопса, наприклад, з дивовижною точністю орієнтована по сторонах світу, а це означає, що стародавні єгиптяни уміли визначати їх за зірками. Крім того, фараон знаходився у містичних відносинах з богом сонця Ра. Немає нічого дивного, що архітектурним проектом Олександр вирішив підкреслити свою владу, нібито дану йому небом.

Натхнення: www.livescience.com

[poll id=”1″]


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button