Всесвіт

«Вебб» вивчив світло від найяскравішого гамма-сплеску за всю історію спостережень

GRB 221009A — найпотужніший гамма-сплеск за всю історію — спостерігали на довших хвилях за допомогою космічного телескопа «Джеймс Вебб». Керівник дослідження — Ендрю Леван з Університету Радбауд.

Спостереження GRB 221009A за допомогою «Джеймс Вебба» дозволили астрономам додатково охарактеризувати гамма-сплеск. Особливо вченим стало в нагоді те, що новітній телескоп НАСА може бачити об’єкти навіть крізь космічний пил. Все завдяки особливому, інфрачервоному зору «Вебба». Річ у тім, що гамма-сплеск якраз стався за товстим шаром космічного пилу всередині галактики Чумацький Шлях. Це не має ніякого відношення до самого спалаху, але ускладнює інтерпретацію результатів, оскільки приглушує світло від спалаху. «Вебб» спостерігав після свічення GRB 221009A в середньому інфрачервоному діапазоні, на яке набагато менше впливає пил, що дозволило краще розглянути подію.

«Очікувана, що такі гамма-сплески з’являються одночасно з вибухом наднової, світло якої повинно “додати” світло самому спалаху. Але в разі GRB 221009A, незважаючи на величезне дзеркало “Вебба”, не вдалося знайти переконливих доказів яскравого вибуху зірки», — пояснюють вчені.

Чи була наднова тьмяніше, ніж зазвичай, або взагалі була відсутня – поки невідомо. Однак «це таємнича подія принесе ще більше сюрпризів», повідомляє прес-служба Копенгагенського університету.

Гамма-сплески — найпотужніші і яскраві події, які відбуваються у Всесвіті. Короткочасні спалахи, які зазвичай тривають від однієї десятої секунди до години, можуть на короткий час затьмарити цілі галактики.

9 жовтня 2022 року супутники ЕКА INTEGRAL, супутники НАСА «Свіфт» і «Фермі» та інші космічні обсерваторії зафіксували гамма-сплеск, який отримав назву GRB 221009A. Після, Дуже Великий Телескоп (VLT) в Чилі направили в бік гамма-сплеску.

«Гамма-сплески завжди володіють великою енергією, але цей був просто вражаючим: за 290 секунд, які він тривав, GRB 221009A вивільнив приблизно в 1 000 разів більше енергії, ніж наше Сонце випромінювало за весь час свого існування », — заявили тоді вчені.
Наступне така подія очікується через 10 000 років.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button