Інтернет

Опублікований проєкт квантового інтернету

Розробку представило Міністерство енергетики США. За задумом, це буде мережа, заснована або на квантовій заплутаності, або на передачу субатомних частинок. Особливістю квантового інтернету стане те, що його майже неможливо зламати.

Лабораторія в Чиказькому університеті / © Чиказький університет

Про проєкт стало відомо на конференції американського Міністерства енергетики (DOE) в Чиказькому університеті. Чиновники докладно виклали стратегію розвитку технології і вважають, що зможуть ввести квантові мережі в експлуатацію протягом десяти років. На їхню думку, вони відкриють нову еру комунікацій і зроблять США лідером «квантових перегонів».

«Міністерство енергетики пишається тим, що грає важливу роль в розвитку національного квантового інтернету, — заявив очільник відомства Ден Брайетт. — Створюючи нову технологію, Сполучені Штати підтримують та розширюють область квантових досліджень».

Інтернет нового типу не призначений для повної заміни звичного: він буде працювати паралельно — як додаткова безпечна Мережа для деяких галузей науки і промисловості та забезпечення національної безпеки.

План з його створення був розроблений в лютому цього року, на зустрічі представників національних лабораторій Міністерства енергетики з вченими. Вони представили стратегію розвитку, засновану на законі «Про національну квантову ініціативу», який був підписаний президентом Дональдом Трампом у 2018 році. У неї входять створення безпечних квантових протоколів та локальних мереж, а потім їх розширення між штатами за допомогою квантових «ретрансляторів», що підсилюють сигнал. Вчені також хочуть створити квантові мережні пристрої і способи збереження і маршрутизації квантової інформації.

До розробки підключать 17 лабораторій DOE. Дослідники з Арагонської національної лабораторії Чиказького університету вже створили квантову петлю довжиною майже у 84 кілометри в передмісті Чикаго. Зараз там створюється одна з найдовших наземних квантових мереж у країні.

Схема комунікацій для встановлення квантової заплутаності двох фотонів / © Арагонська національна лабораторія

Наступним кроком стане приєднання лабораторії «Фермілаб» (Національної прискорювальної лабораторії імені Енріко Фермі), разом з якою планується створити трьохвузловий випробувальний стенд протяжністю майже 130 кілометрів.

«Десятиліття тому, коли ми оглянемося назад на зародження квантового інтернету, то зможемо сказати, що початок було покладено в Чикаго», — сказав Найджел Локьер, директор «Фермілаб».

Пол Даббар, заступник міністра США з питань науки, вважає, що квантові мережі наблизять країну до створення повністю безпечного інтернету. Квантові передачі буде практично неможливо перехопити. По ідеї, ключі шифрування будуть передаватися за допомогою кубітів, при спробі злому вони почнуть руйнуватися, а потім генеруватися заново.

Квантовий інтернет також дасть можливість швидше передавати великі обсяги даних і створювати надчутливі квантові датчики, за допомогою яких вчені сподіваються прогнозувати землетруси і шукати родовища корисних копалин.

Розробкою займаються не тільки в США. У Китаї, між Пекіном і Шанхаєм, вже існує квантова мережа протяжністю понад дві тисячі кілометрів, а в Європі, за заявою австрійських дослідників, інтернет такого типу може з’явитися вже через п’ять років.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button