Всесвіт

Опублікована найдетальніша карта космосу

Сканування неба було зроблено за допомогою рентгенівського телескопа eROSITA. На карті показані всі види енергетичних об’єктів і явищ, що спостерігаються в Чумацькому шляху і за його межами.

eROSITA

Карта — результат першого повного сканування неба, зробленого рентгенівським телескопом eROSITA, що знаходяться на борту російсько-німецького космічного корабля SRG, який був запущений в липні 2019 року. Сканування неба почалося в грудні минулого року і завершилося в червні 2020-го.

Але це лише перша з восьми зйомок неба, які eROSITA проведе протягом наступних кількох років. У ході зйомок було каталогізовано близько 1,1 мільйона джерел рентгенівського випромінювання в космосі. Це і зірки Чумацького шляху, і надмасивні чорні діри в центрах інших галактик, деякі з яких знаходяться на відстані мільярдів світлових років від нас — ближче до початку Всесвіту.

На новій карті eROSITA показані об’єкти, яких ми раніше не бачили з-за слабкого випромінювання. Нові знімки «просто вражають», говорить астрофізик Харві Тананбаум з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики в Кембриджі (штат Массачусетс, США):

«У вас є приголомшлива можливість дивитися на ближні і дальні об’єкти… і, звичайно, вивчати ті ділянки, які вас найбільше цікавлять».

Рентгенівські промені мають кольорове кодування енергії: синій позначає найбільш високоенергетичні об’єкти, а далі, за спаданням енергії, слідують зелений, жовтий і червоний. До речі, червоне світіння на передньому плані виходить від гарячого газу поблизу Сонячної системи, а площина Чумацького шляху світиться синім, тому що газ і пил в диску поглинають все, крім найпотужнішого рентгенівського випромінювання.

Близько 20% об’єктів на карті eROSITA — це зірки Чумацького шляху з інтенсивними магнітними полями і гарячими коронами. Серед них видно нейтронні зірки, чорні дірки і білі карлики, а також залишки вибухів наднових. eROSITA також зобразив кілька зіркових зіткнень.

Наступні знімки eROSITA дозволяють астрономам не тільки виявити більше рентгенівських джерел, але і відстежувати, як об’єкти з часом змінюються.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button