Земля

Особливості маскування хамелеонів

Останні дослідження Університету Женеви показали, що хамелеон використовує у своєму камуфляжі нанотехнології.

1-13-03-2015-600-450

Завдяки здатності швидко змінювати забарвлення хамелеон став однією з найвідоміших у світі рептилій. Згідно з останніми дослідженнями, настільки першокласним маскувальником тварина стала завдяки особливим фотонним кристалам, які розташовані на поверхні його шкіри. Рептилія здатна вільно управляти заломлюючими властивостями цих кристалів, що і дозволяє їй прекрасно зливатися з місцевістю. Згідно з дослідженнями, в стані спокою нанокристали на шкірі розташовані щільно один до одного і відображають переважно синій колір. Коли ж тварина стурбована, кристалічна решітка розтягується, і у кристалів з’являється здатність відображати і інші кольори.

Дослідження особливостей маскування хамелеона ґрунтувалося на вивченні специфічних клітин, ірідофорів, розташованих на поверхні шкіри рептилії. Примітно, що самі ці клітини відомі вже давно. Так, наприклад, їх можна спостерігати на поверхні крил деяких метеликів, комах, птахів і навіть ссавців. Однак хамелеон, на відміну від всіх цих тварин, здатний за власним бажанням змінювати структуру цих клітин.

Як об’єкт вивчення був вибраний пантерний хамелеон. Відстежувалися зміни у формі ірідофорів на тілі живої особини. Як виявилося, у хамелеонів ці клітини складаються з фотонних кристалів, щільно упакованих та розташованих у кілька шарів. Між шарами знаходиться цитоплазма. Хамелеон здатний довільно змінювати кількість рідини між шарами, що призводить до зміни їх оптичних властивостей.

2-13-03-2015-600-350

Власне, таким чином він і змінює свій колір. Більше того, подальші дослідження показали, що у пантерного хамелеона є 2 шари ірідофорів. Причому кристали в них різні. Перший шар відповідає за забарвлення (принцип роботи розглянуто вище), а другий дозволяє управляти теплом. Тобто другий шар ірідофорів робить хамелеона невидимим навіть в інфрачервоному діапазоні. Це дозволяє рептиліям контролювати тепло свого тіла. Так, наприклад, в спеотний день шар кристалів перемикається на відображення і запобігає перегріву. Холодної ж ночі “тепловий щит” вимикається.

Читайте також: Розроблено одяг, що перетворює людину на хамелеона

Подальше вивчення даної технології може привести до того, що вдасться її відтворити в лабораторних умовах.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button