Земля

Оси використовують дубове листя та мурах, щоб безпечно вирощувати потомство

Варто звертати увагу на дитячі питання. Іноді відповіді на них призводять до справжніх відкриттів

Це відкриття зробив восьмирічний  Уго Дінс. Граючи в саду, він виявив дивні «насіння», які зібрали мурахи, і звернув на них увагу свого батька — професора ентомології Університету Пенсільванії. А далі вчені-ентомологи досліджували і описали невідомий раніше процес, за допомогою якого оси керують і дубовим листям, і мурахами, щоб виростити своє потомство.

Мураха тримає дубовий галл, що містить личинки оси. Andrew Deans, Penn State

Восьмирічний хлопчик Уго Дінс, граючи в саду, виявив дивне «насіння», які зібрали мурахи, і звернув на них увагу свого батька — Ендрю Дінса, професора ентомології Університету Пенсільванії.

Ендрю не відмахнувся від питання свого маленького сина, а навпаки — дуже уважно розглянув ці «насіння». Це стало початком великого дослідження.

Ендрю відразу зрозумів, що перед ним не «насіння», як припустив Гюго, а так звані галли (розміром близько 5 мм). Це паразитні нарости на листках і бруньках дубів, винограду і багатьох інших рослин. Причиною утворення цих наростів часто стає життєдіяльність мікроорганізмів і комах. Зокрема, галових дубових ос. Ці оси, відкладаючи яйця, пошкоджують листя дуба, і на листках виростають галли, в яких розвиваються личинки.

Ендрю Дінс все це добре знав, коли побачив знайдені Гюго “насіння”. Чого не знав Ендрю (та й ніхто в науковому світі), навіщо мурахи забирають ці галли в свої гнізда.

Оси-маніпулятори

Коли оса відкладає яйця на листя дуба, вона пошкоджує лист, і навколо нього починає утворюватися галл. Це – невелика кулька з поживними речовинами, якими харчується личинка оси. Але вчені встановили, що на галлі виростає невелика «кепочка», багата жирними кислотами. Цю кепочку личинки не їдять, але зате запах жирних кислот дуже приваблює мурах. Тобто, оси навчилися вирощувати кепочки на галлах спеціально для мурах. Коли мураха натикається на таку кепочку, вона забирає весь галл в собі в гніздо. Причому мурашки теж не цікавить нічого крім кепочки, личинок мурахи не чіпають.

У гнізді мурах личинки виростають в цілковитій безпеці. І весь цей процес точно збудований осами, і тепер описаний ентомологами Університету Пенсільванії.

Коли кореспондент запитав юного першовідкривача, чи хоче він стати ентомологом, як його батько, адже своє перше наукове відкриття він вже зробив, Хьюго відповів: “Я хочу бути іншим… унікальним… коли виросту”.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button