Наука

Пальмірське царство згубив не Рим

У другій половині III століття нашої ери одна зі східних римських провінцій оголосила свою незалежність від метрополії. Зараз вчені припускають, що створення Пальмірського царства могло бути зовсім не наслідком особистих амбіцій його владик, а його падіння — не тільки результатом військових перемог Риму.

Доля пальмірської цариці Зенобії нам точно не відома. Є припущення, що вона заморила себе голодом в полоні, але, швидше за все, її доставили в Рим. “Тріумф Авреліана” пензля Джованні Тьєполо / ©wikipedia.org

У 66 році до нашої ери Гней Помпей Великий в результаті своєї перемоги в третій Мітрідатовій війні зробив Сирію взагалі і Пальміру зокрема римською провінцією. Пальміра, заснована, за сучасними уявленнями, правителями стародавньої імперії Мітанні, була важливим торговим і військовим центром.

З одного боку, місто знаходилося на перетині торгових шляхів, з іншого — було прикордонною фортецею, що стримує набіги кочівників з Аравійського півострова. Максимального розквіту Пальміра досягла до середини III століття нашої ери. В цей час в ній розквартировані римські легіони, які не тільки охороняють місто, а й здійснюють каральні експедиції по сусідніх провінціях, якщо в тих виникають бунти.

Пальмірське царство після завоювань Зенобії / ©wikipedia.org

Взагалі, обстановка на східних рубежах Римської імперії в цей час сильно погіршилася. Правителі Новоперсидського царства (держава Сасанідів), що прийшов на зміну Парфії, вважали себе спадкоємцями Ахеменідів і претендували на всі близькосхідні володіння Риму. Ситуація склалася настільки серйозна, що римські війська очолив особисто імператор Валеріан, але програв персам і потрапив у полон.

Римський намісник і фактичний правитель Пальміри Оденат II, що розгромив на своїй ділянці персів, у зв’язку з цим вирішив, що пора оголошувати незалежність — і призначив себе «царем царів» в 263 році. Через чотири роки його вбили, і правити Пальмірським царством стала його вдова — Зенобія (регент при малолітньому синові).

Надійних джерел, що стосуються правління Зенобії, у нас немає. Неясно навіть походження цієї жінки. Але ось інформація про її завоювання є: діяла вона активно і досить швидко підпорядкувала собі всю Сирію, значну частину Малої Азії і Єгипет. Закінчилося все передбачувано: римський імператор Авреліан повів війська проти Зенобії, розбив її армію, а саму царицю взяв у полон. Пальміра знову стала римською.

Здається, перед нами – нормальна картина античної історії: як тільки якась провінція відчула, що Рим дав слабину, так тут же оголошує незалежність і намагається наростити військову силу. У журналі PLOS One опублікована робота, автори якої вважають, що створення і падіння Пальмірського царства було обумовлено зовсім не особистими амбіціями Одената і Зенобії.

Зліва на карті показана Пальміра, праворуч зверху – могильні плити на південний схід від Пальміри, праворуч знизу – вапнякові гори на північ від Пальміри / ©Joan Campmany Jimеnez et al.

Вчені з Орхуського університету (Данія) і Університету Бергена (Норвегія) створили модель, за допомогою якої реконструювали вигляд Пальміри другої половини III століття нашої ери. Вони також врахували можливості навколишніх землеробів з виробництва продовольства.

Близько Пальміри існували чотири групи зрошуваних площ: три не надто великих оазису і поля, що лежали навколо греблі Харбака (побудована римлянами в I-II століттях нашої ери). За розрахунками дослідників, виробленого продовольства вистачало для комфортного життя 30 тисяч городян. Максимальне ж число пальмірців, які могли прогодуватися з цих полів, не могло перевищувати 65-90 тисяч. Остання цифра – це вже голод.

Археологічні знахідки і уривки інформації з римських джерел говорять нам про те, що Пальміра в цей час різко мілітаризувалася (що не дивно, враховуючи сусідство з Сасанідами і конфлікт з Римом), населення міста досягло максимуму. А палеокліматичні дані з районів Мертвого моря, Анатолії та Східної Сирії показують, що якраз в період правління Одената і Зенобії починається різке скорочення опадів — до 70 відсотків від сьогоднішнього рівня.

Автори роботи відзначають, що хоча даних по опади безпосередньо з району Пальміри немає, з великою ймовірністю локальна посуха вразила і цей район. Вони додають, що попередні століття були часом Римського кліматичного оптимуму, періоду вологого і теплого клімату, що тривав приблизно з 200 року до нашої ери до 150 року нашої ери (по датах в науковому співтоваристві немає єдиної точки зору, деякі вважають, що Римський оптимум тривав до 400 року нашої ери).

Вчені приходять до висновку, що створення Оденатом незалежного Пальмірського царства і наступні завоювання Зенобії — це спроба забезпечити продовольчу безпеку свого міста в умовах посухи, що посилюється. Будучи римською провінцією, Пальміра не могла б самостійно (не погодивши з метрополією) вести загарбницькі війни. А без таких воєн нізвідки було б поповнити брак ресурсів.

Після перемоги Риму на місці стародавнього міста залишилося лише невелике поселення / ©wikipedia.org

Вони також вважають, що і сама поразка Зенобії може пояснюватися тим же кліматичним фактором: нестача продовольства навряд чи дозволяла недовговічному Пальмірському царству постачати і постійно тримати розгорнутою численну армію з хорошим рівнем підготовки.

Побічно такий висновок вчених підтверджує і подальша історія Пальміри. Після розгрому Пальмірського царства і полону його цариці місто ніколи більше не грало скільки-небудь важливої ролі на Сході. Торгові каравани обходили його, а легіони не несли там варту східних кордонів. Можливо, це пов’язано якраз з тим, що посушлива місцевість навколо Пальміри не могла більше прогодувати нікого, крім жителів невеликого сирійського села, що утворилася на місці стародавнього міста.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button