Наука

Павутина виявилася одним величезним “вухом”, вона зі 100% точністю знаходить джерело звуку

Аспірант Джунпенг Лай і професор Рон Майлз дослідники, як павутина впливає на сприйняття звуків у павуків.

Image by Marina Rabazova from Pixabay

Автори нової роботи прийшли до висновку, що павуки використовують свої мережі, як одне велике «вухо», яке вловлює звуки. Можливо так павуки можуть заздалегідь дізнатися про наближення здобичі або хижака.

Вченим відомо, що павуки реагують на вібрації в павутині, які сигналізують, наприклад, про потенційну здобич. Але автори нової роботи розширили ці знання і заявили, що павуки повертаються, присідають або розпластуються у відповідь на звуки.

Одна нитка павукового шовку настільки тонка і чутлива, що може вловлювати рух і вібрації повітря, які складають всього одну звукову хвилю. Барабанна перетинка людини працює інакше.

У дослідженні автори використовували безехову камеру – це повністю звукоізольоване приміщення. Вчені змусили павуків сплести павутину всередині прямокутної рамки, щоб вони могли розташувати її там, де хотіли. Далі дослідники почали генерувати різні звуки, щоб подивитися на реакцію павуків. Команда почала з використання чистого звукового сигналу на відстані 3 м: вони відтворювали різні рівні звуку, щоб побачити: відреагували павуки чи ні.

Автори з подивом виявили, що павуки можуть реагувати на рівень звуку до 68 децибелів. А якщо він був голосніше, то павуки поводилися інакше. Потім вчені розташували джерело звуку під кутом 45 градусів, щоб подивитися, чи змінюється реакція. Вони виявили, що павуки не тільки локалізують джерело звуку, але й можуть визначити його напрямок зі 100% точністю.

Щоб краще зрозуміти механізм слуху павука, дослідники використовували лазерну віброметрію і виміряли більше тисячі місць на павутині. Результат показав, що павутина передає звук майже з максимальною фізичною ефективністю в надширокому діапазоні частот.

За словами авторів, їх дослідження допоможе створити надзвичайно чутливі мікрофони для використання в слухових апаратах і мобільних телефонах.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button