Наука

Створено медичний суперклей, який повністю зупиняє кровотечу за 30 секунд

Зупинка кровотечі через травму може врятувати життя, але через велику кількість крові більшість пластирів та пов’язок просто відмовляються липнути до шкіри. Дослідники з Массачусетського технологічного інституту розробили новий хірургічний клей, який може зупинити кровотечу протягом 30 секунд.

Тепер кровотечу найчастіше зупиняють за допомогою спеціальних матеріалів, які містять реагенти, що викликають згортання крові. Проблема в тому, що весь процес може зайняти кілька хвилин, і пов’язки не завжди ефективні, якщо крові занадто багато.

Однак новий клей може закрити рану за 15-30 секунд –  так запевняють дослідники. У тестах на щурах і свинях клей залишався на місці протягом декількох тижнів, після чого поступового був поглинений і утилізований самим організмом в міру загоєння тканин. Проте, при необхідності клей можна видалити й раніше, застосувавши спеціальний розчинник. Клей теж не викликав сильного запалення навколо пошкодженої ділянки й не заважав тканинам гоїтися.

«Наш клей-паста пластичний, а тому підходить до будь-якої рани неправильної форми й герметично закриває її», – пояснив Цзінцзін Ву, провідний автор дослідження.

Секретний інгредієнт, як це часто буває, вчений почерпнув з живої природи й злегка допрацював для конкретних потреб. Біологам давно відомо, що черепашки міцно прикріплюються до каменів, корпусів кораблів і іншим твердих поверхонь, які, очевидно, покриті не просто вологою, але ще і товстим шаром бруду. Яким же чином їм це вдається?

Виявляється, черепашки виділяють дві різні рідини. Перша – це масло, яке відштовхує і витісняє воду з поверхні, дозволяючи другій рідині – клею на білковій основі – прилипати до вже чистішого сланцю або корабельної обшивки.

Щоб імітувати цю речовину, команда використовувала медичні адгезиви, з якими вчені працювали до цього. У 2019 вони описали двосторонню стрічку, яка може замінити шви при герметизації рани або розрізу на органі або шкірі. Цього разу вони заморозили листи свого матеріалу, подрібнили його до крихітних часток, а потім змішали з силіконовим маслом для отримання суспензії.

Одержаний в результаті клей надає той же ефект, що й органічний адгезив молюсків, оскільки масло витісняє рідину – в цьому випадку кров – з поверхні. Потім мікрочастинки клею злипаються один з одним і швидко утворюють ущільнення. В ході випробувань команда виявила, що їх новинка працює краще, ніж наявні кровоспинні засоби. Їм навіть вдалося зупинити кровотік у піддослідних тварин, яким давали сильні розріджувачі крові для запобігання утворенню тромбів.

Вчені заявили, що такі кроки розробки будуть включати тестування клею на більших ранах. У  довгостроковій перспективі їх клей допоможе зупинити кровотечу у травмованих пацієнтів в разі надзвичайних ситуацій. Клей також стане в пригоді хірургам, полегшуючи контроль втрати крові під час операцій.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button