Головна / Здоров'я / Передчасна сивина: сигнал про проблеми зі здоров’ям?

Передчасна сивина: сигнал про проблеми зі здоров’ям?

Як тільки вам виповнюється 30 років, ймовірність того, що ви вкриєтеся сивиною, збільшується на 10-20% з кожним наступним десятиліттям. З часом сивіють практично всі люди – це жорстока правда життя.

Колір волосся залежить від пігменту під назвою меланін. У кожному волоску міститься як темний меланін (еумеланін), так і світлий меланін (феомеланін) – разом вони перемішуються і дають різноманітність відтінків волосся, властивих людському виду.

Причини посивіння волосся

Меланоцити — це спеціалізовані клітини шкіри, які виробляють пігмент меланін. Меланін, в свою чергу, насичує клітини, продукуючи кератин.

З цього кератину, що є по своїй суті білком, і складається ваше волосся, до того ж воно відповідає за їх колір. По мірі старіння, кількість меланіну зменшується, через що волосся сивіє і, в кінцевому підсумку, стає зовсім білими (це означає, що меланіну зовсім не залишилося).

Вчені відкрили ген, що відповідає за посивіння

До сьогоднішнього дня причини зниження кількості меланіну і посивіння волосся залишалися загадкою. Проте міжнародне співтовариство дослідників виявило ген, відповідальний за посивіння.

У ході дослідження було проведено повногеномне асоціативне сканування більше 6000 латиноамериканців з метою виявити гени, які визначають характеристики рослинності на голові й на обличчі, в тому числі причини посивіння, облисіння, густоти бороди, зрощених брів або їх густоти і ін.

Виявилося, що ген, який раніше асоціювався зі світлим кольором волосся у європейців, також має відношення до посивіння і на 30% є причиною посивіння в учасників дослідження.

Решта 70% посивіння можуть бути аргументовані такими факторами як старіння, умови навколишнього середовища, стрес і т. д. Дослідники планують відшукати спосіб контролю над цими генетичними властивостями для запобігання посивіння (в тому числі, за допомогою ліків, які я б не радив приймати тільки для того, щоб змінити колір волосся).

Ось що повідомив журналу TIME доктор Каустуб Адхікарі, науковий дослідник Університетського коледжу Лондона:

«Ми змогли б розробити ліки, що стимулюють або гальмують дію білка і здатні змінювати вміст меланіну в волосяних фолікулах, а також впливати на внутрішню структуру волосся… Таким чином у вас зможе вирости волосся з потрібними вам властивостями, після чого вам не потрібно буде купувати фарбу для волосся».

Чи є у вашого волосся власний «біологічний годинник»?

На думку доктора Дезмонда Тобіна, професора клітинної біології в англійському Університеті Бредфорда, волосяні фолікули, можливо, управляються «меланогенетичними годинами», які рано чи пізно уповільнюють діяльність клітин-меланоцитів. Ось додаткові відомості з Бібліотеки Конгресу США:

« …Тобін вважає, що волосся сивіє в силу вікових і генетичних причин; зокрема, гени провокують виснаження можливостей по виробленню пігментів у кожному конкретному волосяному фолікулі. Цей процес протікає з різною швидкістю в різних волосяних фолікулах. У одних людей це відбувається стрімко, а в інших – поступово, протягом декількох десятиліть».

Відомо, наприклад, що люди білої раси можуть почати сивіти до того моменту, як їм виповниться 35 років, а азіати зазвичай сивіють ближче до сорока років. Чорні американці, як правило, покриваються сивиною тільки після 45 років.

Що ще сприяє посивінню?

Серед інших факторів, що впливають на посивіння, можна відзначити наступні:

  • Перекис водню: Перекис водню – це всім відомий спосіб знебарвлення волосся, проте мало хто знає, що волосяні клітини також виробляють перекис водню.
    З віком його вироблення збільшується, що, на думку дослідників, і призводить зрештою до депігментації волосся, роблячи їх спершу сивими, а потім повністю безбарвними.
  • Паління: Між курінням тютюну і сивим волоссям є безпосередній зв’язок. Куріння сигарет також пов’язано з передчасним посивінням волосся, яке починає виявлятися з 30-річного віку.
  • Окислювальний стрес: Окислювальний стрес можна охарактеризувати як стан, при якому кількість вільних радикалів в організмі (що з’явилися внаслідок забруднення навколишнього середовища, неправильне харчування, стреси тощо) перевищує кількість захисних антиоксидантів (надходять в організм завдяки здоровому харчуванню). Сивіюче волосся можуть свідчити про те, що окислювальний стрес негативно вплинув на здоров’я.
    Як показали результати досліджень, в організмах передчасно посивілих людей був підвищений рівень прооксидантів і знижений рівень антиоксидантів в порівнянні з людьми, які посивіли в нормальному режимі.
  • Нестача вітаміну B12: Вона також може викликати передчасне посивіння, притому, як мінімум одне наукове дослідження свідчить про те, що після заповнення дефіциту цього вітаміну у волосся відновилася пігментація.

Є передчасна сивина сигналом про проблеми зі здоров’ям?

Вважається, що передчасне посивіння обумовлено в основному генетичними причинами: якщо у вашій родині у когось рано посивіло волосся, велика ймовірність, що з вами станеться те ж саме.

Ожиріння також може стати причиною передчасного посивіння волосся. Існує думка, що рання сивина може свідчити про певні проблеми зі здоров’ям. Наприклад, передчасне посивіння може бути тривожним сигналом про наявність такого захворювання кісткової системи як остеопенія.

Згідно з результатами дослідження, опублікованими в Журналі клінічної ендокринології та метаболізму, сивіючі раніше часу люди, у яких не спостерігалося ніяких інших характерних факторів ризику, в 4,4 рази більш схильні до остеопорозу, ніж ті, хто не страждає від передчасного посивіння. Дослідники заявили наступне:

«Зв’язок між передчасним посивінням і зниженням кісткової маси може виникати з генів, що регулюють пікове значення кісткової маси або керуючих метаболізмом кісткової тканини».

Розлади щитовидної залози, анемія та вітіліго також можуть викликати передчасне посивінню, до того ж воно навіть асоціюється з підвищеним ризиком розвитку ішемічної хвороби серця (ІХС) у молодих курців. Ось що говорять дослідники:

«Передчасне посивінню волосся може стати об’єктивною підставою для віднесення пацієнта в групу ризику появи ранньої ІХС, особливо якщо він курить».

Може волосся посивіти через стрес?

Поширена думка, що посивіти можна через хвилювання (і це з готовністю можуть підтвердити батьки підлітків або колишні президенти, які посивілі за час свого правління).

Наукових доказів цього твердження поки недостатньо, за винятком науково-дослідної роботи, опублікованої в 2011 р. в журналі Nature, яку очолював нобелівський лауреат, доктор Роберт Лефковітц.

В ході цієї роботи було встановлено, що хронічний стрес і часта стимуляція стресової реакції «боротьби або втечі» призводять до пошкодження ДНК, що може не тільки викликати старіння, ракові захворювання, психоневрологічні розлади та викидні, але також впливати на гени, що відповідають за пігментацію волосся.

Вчені виявили два потенційних засоби» від сивого волосся

Дослідники вважають, що вони вже близькі до того, щоб знайти засіб від сивого волосся. Наприклад, вчені з медичного центру імені Лангона при Нью-Йоркському університеті виділили Wnt-білок, який відповідає за координацію вироблення пігменту меланоцитами та іншими видами стовбурових клітин, що управляють розвитком волосяних фолікулів.

Варто вченим інгібувати сигнальний шлях Wnt у чорних мишей, як ті посивіли. Вони вважають, що завдяки додаванню Wnt-білка до засобів по догляду за волоссям можна «вилікувати» сиве волосся.

Більш того, в додаток до нетрадиційного дослідження, що встановило зв’язок між сивим волоссям і накопичення в них перекису водню, вчені виявили, що за допомогою хімічної речовини під назвою PC-KUS, активується ультрафіолетовими променями спектра B, можна звернути процес накопичення перекису водню і, по суті, «вилікувати» сиве волосся.

Аналогічний засіб допоможе і відновити натуральний колір шкіри у людей, які страждають таким захворюванням як вітіліго. Доктор Джеральд Вайсман, головний редактор журнала FASEB(федерації американських спільнот, які займаються експериментальною біологією), у якому було опубліковано дослідження, дав інтерв’ю порталу Medical News Today:

«Століттями люди придумували різні засоби для маскування сивого волосся. Але тепер, вперше за всю історію, була розроблена справжня лікувальна процедура, здатна усунути саму причину проблеми».

Той факт, що люди шукають способи лікування сивого волосся, говорить про те, що сивина – це проблема, з якою потрібно боротися. Однак сама по собі сивина жодною мірою не небезпечна. Насправді, з точки зору вашого здоров’я, набагато корисніше ходити з сивою головою, ніж користуватися токсичною фарбою для волосся.

А якщо ви раптом вирішите змиритися зі своїми сивими кучерями, то зараз саме час це зробити. Так звані «бабусине волосся» –це останній писк моди, який змушує клієнтів перукарських викладати величезні гроші за те, щоб посивіти.

Якщо вам пощастило і сивина у вас з’явилася природним способом, ви зможете виглядати модно абсолютно безкоштовно. Стиліст-перукар з Нью-Йорка Жан-Марі Артеку розповів агентству «Рейтер»:

«Бабусине волосся – це, по суті, сріблястий колір волосся, який передбачає будь-який відтінок сивини: сталевий, срібний, білий, злегка платиновий, з фіолетовими або сріблястими півтонами… Зараз це в моді».

Натхнення: econet.ru