Головна / Технології / Перша в світі плавуча вітростанція: ефективність роботи перевищує всі прогнози

Перша в світі плавуча вітростанція: ефективність роботи перевищує всі прогнози

За три місяці роботи перша в світі плавуча вітроелектростанція пережила шторм (зі швидкістю вітру 160 км/год) і перевищила прогнози щодо ефективності генерації – КВВП плавучої ВЕС оцінюється в 65%.

Первая в мире плавучая ветростанция: эффективность работы превышает все прогнозы

Нафтогазова корпорація Statoil підвела перші підсумки роботи плавучої вітрової електростанції Hywind, яка була введена в експлуатацію в минулому році у водах Шотландії. Потужність ВЕС становить 30 МВт (5 вітряних турбін по 6 МВт кожна).

У грудні в Європу прийшов ураган «Кароліна», коли швидкість вітру перевищувала 160 км/годину, а висота хвиль сягала 8,2 метра, але офшорна ВЕС вдало пережила штормову погоду. Під час шторму вироблення вітряних турбін припиняється, але автоматично поновлюється знову, коли швидкість вітру знижується до допустимої. Контролер обертання інтегрований з системою управління турбіною, а також регулює кут лопатей під час сильних вітрів, що пом’якшує надмірні рухи всієї плаваючою конструкції.

Коефіцієнт використання встановленої потужності (КВВП) перевищив прогнозні розрахунки, і в середньому за три місяці — Листопад, Грудень і Січень — склав 65%. (КВВП у 100% означає, що електростанція працює на повну потужність весь час, кожну секунду, що не зустрічається майже ніколи).

У Statoil відзначають, що стаціонарні морські вітрові електростанції взимку показують КВВП на рівні 45 – 60%. Тобто ефективність станції Hywind вище середнього (хоча три місяці роботи не можна розглядати як остаточні результати).

Компанія бачить великі перспективи поширення плаваючих вітрових електростанцій, оскільки 80% офшорного вітрового потенціалу планети знаходиться над великими глибинами, які зараз недоступні для звичайних, що встановлюються на дні, вітряків.

Statoil планує знизити вартість одиниці енергії, що виробляється Hywind до 40-60 євро за мегават-годину до 2030 року. Таких планів, за переконанням компанії, вдасться досягти за рахунок розвитку технологій: оптимізації дизайну, створення більш великих турбін і великих вітропарків. Все це призведе до зниження витрат, поліпшення інфраструктури і логістики, і в підсумку зробить плавучі вітрові електростанції повністю економічно конкурентоспроможними з іншими видами генерації енергії.