Земля

Під Гаваями знайшли величезні запаси прісної води – і це хороша новина для всіх вулканічних островів

Довгий час гідрологи мізкували над загадкою острова Гаваї – з невідомих причин в його підземних водоносних горизонтах було набагато менше води, ніж повинно бути з урахуванням кількості опадів, що випадають. Тепер вона розгадана: вивчення електропровідності води на різних глибинах біля узбережжя дозволило знайти цілі підземні річки, які виходять з дна на відстань до чотирьох кілометрів від берегової лінії.

Схема розподілу прісної і солоної води в породах острова Гаваї / © Science Advances 25 Nov 2020: Vol. 6, no. 48, eabd4866, DOI: 10.1126 / sciadv.abd4866

Результати дослідження опубліковані в журналі Science Advances Американської асоціації досягнень науки (AAAS). Головний автор публікації – Ерік Аттіас (Eric Attias), геофізик з Гавайського інституту геофізики і планетології (Hawai’i Institute of Geophysics and Planetology). Для пошуку місць виходу водоносних горизонтів острова в океан використовували метод електромагнітного сканування контрольованим джерелом хвиль (CSEM). Фактично за дослідним судном на глибині близько пів метра буксирувалася 40-метрова дипольна антена, що випускає сигнал на частоті одного герца.

Сумарно фахівці зібрали дані з 200-кілометрового маршруту, який пролягав на площі 40 кілометрів в довжину і чотирьох кілометрів завширшки. Після обробки даних вчені з’ясували, що в прибережних водах острова Гаваї (він же «Великий острів», найбільший в архіпелазі) є кілька шарів зі зниженою солоністю. Єдиним їхнім джерелом можуть бути підземні річки прісної води, які виходять з морського дна. В результаті моделювання та аналізу отриманої установкою CSEM картини дослідники підрахували обсяги води, що випливає таким способом.

Загальний обсяг раніше незвіданих підземних резервуарів на Гаваї становить близько 3,5 кубічного кілометра прісної води. Вони розташовуються на декількох рівнях і простягаються від вулкана Гуалалаї в сторони на 35 кілометрів. Як мінімум кілька з них у вигляді підземних річок виходять з морського дна на відстань до чотирьох кілометрів від берега острова. І значна частина цього обсягу прісної води знаходиться в гірських породах морського дна.

Клімат Гавайських островів – пасатний, і майже на всіх з них випадає багато опадів. Частина води затримується ґрунтом, а решта просочується через вулканічні породи і заповнюють пористі шари. Особливості будови вулканічних островів такі, що чергування твердих порід, які затримують воду може повторюватися кілька разів, аж до значної глибини (порядку декількох кілометрів). Відкриття цього механізму на острові Гаваї дозволяє припустити, що на аналогічних геологічних утвореннях інших архіпелагів також можна знайти великі запаси прісної води. Це досить важливо з урахуванням глобальних змін клімату і збільшення періодів посухи.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button