Земля

Продемонстровано зв’язок між льодовиками Арктики і Антарктики

Протягом десятків тисяч років крижані шапки на Північному і Південному полюсах нашої планети росли і скорочувалися скоординовано, впливаючи один на одного через зміни рівня моря.

Image by My pictures are CC0. When doing composings: from Pixabay

Незважаючи на те що Північний і Південний полюси нашої планети розділяє відстань у 20 тисяч кілометрів, вони пов’язані один з одним тісніше, ніж може здатися. Збільшуючись під час льодовикових періодів, полярна шапка Арктики змушує рости і льоди навколо Антарктиди – і навпаки: скорочення північних льодовиків відгукується зменшенням і південних. Така «скоординована» динаміка продемонстрована в новій статті, опублікованій в журналі Nature.

Команді вчених на чолі з Наталією Гомес (Natalya Gomez) з канадського Університету Макгілла вдалося простежити за змінами полярних шапок протягом останніх 40 тисяч років, в тому числі під час піку останнього льодовикового періоду, 20-26 тисяч років тому. Для цього вони проаналізували зразки осадових порід, крижані керни, архівні відомості та інші дані. Це дозволило створити комп’ютерну модель і показати, як арктичні льодовики впливають на антарктичні.

Під час похолодання клімату північна полярна шапка збільшувалася, накопичуючи в собі всі великі маси води. Це призвело до падіння рівня Світового океану, яке відгукнулося і на протилежному боці планети, викликавши додаткове обмерзання в Антарктиці. І навпаки: скорочення північних льодів в періоди потепління веде до зростання рівня моря і зменшення льодовиків Антарктиди, які омивають великі маси води і більш високі хвилі.

«Ми виявили вельми нестабільну втрату льодовиків, що відбувалася протягом останніх 20 тисяч років, – каже один з авторів роботи, Майкл Вебер (Michael Weber) з Німеччини. – Це було б вкрай важко пояснити, якщо не враховувати взаємодію крижаних щитів в обох півкулях ». «Крижані щити можуть впливати один на одного на великій відстані завдяки течії води між ними, – додає Гомес. – Так, наче вони перемовляються за допомогою зміни рівня моря ».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button