Земля

Біологи вперше зняли на камеру стрибок богомола (відео)

Британські вчені вперше отримали фотографії та уповільнений відеозапис того, як стрибають молоді богомоли, що допомогло їм розкрити неймовірну швидкість, точність і прорахованість їхніх піруетів.

1-06-03-2015-600-450 (2)

“Цей подвиг подібний до того, якби фігурист, що обертається з такою ж швидкістю, з якою перекидалися ці богомоли, міг раптово зупинитися в чітко заданому напрямку. Підтримувати стабільність тіла в повітрі вкрай важко, особливо якщо ви рухаєтеся з настільки високою швидкістю і не володієте крилами. Тим не менш, богомоли вміють швидко рухатися, управляти положенням тіла під час стрибка таким чином, що вектор їх руху спрямований на жертву, і здійснювати все це менше ніж за 100 мілісекунд “, – пояснює Малкольм Берроуз (Malcolm Burrows) з Кембріджського університету ( Великобританія).

Берроуз і його колега Грегорі Саттон (Gregory Sutton) з Брістольського університету спостерігали за життям звичайних богомолів (Stagmomantis theophila), яких можна легко зустріти в лісах і полях в Сполучених Штатах і в інших країнах Західної півкулі планети.

Як зізнаються самі Берроуз і Саттон, вони почали вивчати богомолів абсолютно випадково – ці комахи потрапили в їх лабораторію після шоу, влаштованого любителями комах, де їх і придбали автори статті. Через деякий час богомоли почали розмножуватися, і незвично швидкі стрибки безкрилих молодих особин привернули увагу вчених.

[ads2] “Ми не могли змусити їх стрибати у бік від небезпечних і загрозливих предметів, через що ми пішли від протилежного – ми запропонували їм приманку, в бік якої вони стрибали надзвичайно точно і досить постійно”, – додає Саттон. За його словами, в цілому їм вдалося зняти на відео і проаналізувати майже чотири сотні стрибків богомолів, які намагалися з’їсти «здобич» у вигляді тонкого стержня з чорного пластику.

Розглядаючи стрибки комах в покадровому режимі, британські біологи помітили щось незвичайне – під час стрибка комаха активно намагалося керувати своїм польотом у повітрі, вибірково обертаючи і рухаючи ногами, черевцем і іншими частинами тіла, змінюючи його аеродинаміку.

Це одночасно допомагало Богомолу підтримувати стабільність тіла під час стрибка і коригувати напрямок руху, завдяки чому комаха практично безпомилково приземлялося в тій точці, де знаходилася його жертва. Поки вчені не знають, як нервова система богомола може настільки швидко реагувати на зміни в положенні тіла і коригувати курс, і планують це вивчити в ході подальших експериментів за участю нейрофізіологів.

На думку Берроуза і Саттона, дані, зібрані в ході таких експериментів, допоможуть інженерам і робототехнікам скористатися тим досвідом, який богомоли придбали в ході мільйонів років еволюції, для створення блискавично стрибаючих чотириногих роботів.

Спостерігаючи за стрибками молодих богомолів, вчені з’ясували, що вони вміють вибирати точне місце приземлення і керувати напрямком польоту в повітрі.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button