Головна / Земля / Біологи вперше зняли на камеру стрибок богомола (відео)

Біологи вперше зняли на камеру стрибок богомола (відео)

Британські вчені вперше отримали фотографії та уповільнений відеозапис того, як стрибають молоді богомоли, що допомогло їм розкрити неймовірну швидкість, точність і прорахованість їхніх піруетів.

1-06-03-2015-600-450 (2)

«Цей подвиг подібний до того, якби фігурист, що обертається з такою ж швидкістю, з якою перекидалися ці богомоли, міг раптово зупинитися в чітко заданому напрямку. Підтримувати стабільність тіла в повітрі вкрай важко, особливо якщо ви рухаєтеся з настільки високою швидкістю і не володієте крилами. Тим не менш, богомоли вміють швидко рухатися, управляти положенням тіла під час стрибка таким чином, що вектор їх руху спрямований на жертву, і здійснювати все це менше ніж за 100 мілісекунд «, — пояснює Малкольм Берроуз (Malcolm Burrows) з Кембріджського університету ( Великобританія).

Берроуз і його колега Грегорі Саттон (Gregory Sutton) з Брістольського університету спостерігали за життям звичайних богомолів (Stagmomantis theophila), яких можна легко зустріти в лісах і полях в Сполучених Штатах і в інших країнах Західної півкулі планети.

Як зізнаються самі Берроуз і Саттон, вони почали вивчати богомолів абсолютно випадково — ці комахи потрапили в їх лабораторію після шоу, влаштованого любителями комах, де їх і придбали автори статті. Через деякий час богомоли почали розмножуватися, і незвично швидкі стрибки безкрилих молодих особин привернули увагу вчених.

http://go.ad2upapp.com/afu.php?id=869299
«Ми не могли змусити їх стрибати у бік від небезпечних і загрозливих предметів, через що ми пішли від протилежного — ми запропонували їм приманку, в бік якої вони стрибали надзвичайно точно і досить постійно», — додає Саттон. За його словами, в цілому їм вдалося зняти на відео і проаналізувати майже чотири сотні стрибків богомолів, які намагалися з’їсти «здобич» у вигляді тонкого стержня з чорного пластику.

Розглядаючи стрибки комах в покадровому режимі, британські біологи помітили щось незвичайне — під час стрибка комаха активно намагалося керувати своїм польотом у повітрі, вибірково обертаючи і рухаючи ногами, черевцем і іншими частинами тіла, змінюючи його аеродинаміку.

Це одночасно допомагало Богомолу підтримувати стабільність тіла під час стрибка і коригувати напрямок руху, завдяки чому комаха практично безпомилково приземлялося в тій точці, де знаходилася його жертва. Поки вчені не знають, як нервова система богомола може настільки швидко реагувати на зміни в положенні тіла і коригувати курс, і планують це вивчити в ході подальших експериментів за участю нейрофізіологів.

На думку Берроуза і Саттона, дані, зібрані в ході таких експериментів, допоможуть інженерам і робототехнікам скористатися тим досвідом, який богомоли придбали в ході мільйонів років еволюції, для створення блискавично стрибаючих чотириногих роботів.

Спостерігаючи за стрибками молодих богомолів, вчені з’ясували, що вони вміють вибирати точне місце приземлення і керувати напрямком польоту в повітрі.

Натхнення: earth-chronicles.ru