Здоров'я

Підсумки 2013-го: названо найважливіші події в медицині

У році 2013 медицина досягла значного прогресу в таких областях як протезування, лікування ВІЛ. Також був зроблений ряд відкриттів, що стосуються стовбурових клітин.

Підсумки 2013-го: названо найважливіші події в медицині

Після того, як в 2012 році Нобелівська премія в області фізіології і медицини була присуджена за роботу зі стовбуровими клітинами, ця тема постійно знаходиться в центрі уваги. У 2013 році був опублікований цілий ряд робіт, які заслуговують особливої ??уваги. Так іспанським ученим вперше в історії вдалося перепрограмувати звичайні клітини в стовбурові прямо в тілі дорослої миші. Раніше це можна було зробити тільки в пробірці (за це, власне, і була видана премія). У майбутньому за допомогою нової технології можна буде перекваліфікувати один тип клітин в інший безпосередньо всередині живого організму.

Однак багато фахівців вважають, що ґенетичні перетворення, необхідні для трансформації клітин, можуть викликати мутації і онкологічні захворювання. У зв’язку з цим справжнім проривом виглядає робота китайських учених, які зуміли індукувати стовбурові клітини, використовуючи лише хімічні методи. Дослідники вивчили хімічний склад ґенів, необхідних для перепрограмування, і знайшли низькомолекулярні хімічні сполуки, здатні викликати ті ж перетворення, без зміни ґенетичного набору.

Порадували вчених в році, що минув вражаючі «здібності» і самих стовбурових клітин. Так, японські вчені помістили в організм мишей з ураженою печінкою плюрипотентні стовбурові клітини людини, і ті виросли в справжній, хоч і мініатюрний, орган. Нова печінка буквально приєднала до себе кровоносні судини і набула всі необхідні функції. Якщо випробування на свинях і мавпах доведуть ефективність методу, в майбутньому довге очікування трансплантації хворим може замінити проста ін’єкція потрібних клітин.

2013 запам’ятався цілою низкою досягнень в області протезування. Кілька революційних розробок показали, що в недалекому майбутньому люди, які втратили кінцівки, зможуть замінити їх механічними протезами і при цьому відчувати себе не гірше здорових. Вже зараз вчені успішно проводять випробування біонічних ніг і рук, які з’єднані з нервовою системою і підкоряються думкам.

Механічні кисті рук, які стискають і розтискають пальці, розпізнаючи нервові сигнали, полегшили життя французькому садівнику, британському інженеру і багатьом іншим потенційним інвалідам. Американець Зак Воутер, відомий тим, що за допомогою біонічної ноги піднявся сходами на верхній поверх хмарочоса, тестує нову, найсучаснішу версію протеза, підключеного до нервів.

Інтерфейс, що з’єднує мозок з комп’ютером, в майбутньому допоможе людям, що втратили відразу дві кінцівки (керувати ними «силою думки» складніше, ніж однієї біонічної рукою або ногою). Дослідники з університету Дьюка навчили мавпу за допомогою нервових сигналів керувати комп’ютерною моделлю відразу двох рук, що є безсумнівним проривом в медицині.

Як відомо, межі наукової думки не існує. Вже скоро протези повернуть своїм власникам не тільки контроль над рухами, але і здатність до дотику. Роботи зі створення таких революційних пристроїв вже ведуться в кількох наукових центрах, і перший прототип готовий до випробувань.

Варто відзначити, що технологія зчитування думок знайшла застосування не тільки при створенні біонічних протезів. Відразу кілька робіт продемонстрували можливості своєрідного телекінезу. Спочатку американські вчені об’єднали мозок двох щурів, що знаходилися на різних сторонах земної кулі. Електроди зчитували сигнали мозку однієї тварини, а комп’ютер розшифровував їх і по Інтернету та посилав їх прямо «в голову» другому щурові. При цьому другий гризун в точності вгадував і повторював дії свого заокеанського побратима. Інша група вчених пішла ще далі і передала команди мозку однієї людини руці іншого.

Здавалося б, думка живої істоти неможливо побачити чи помацати. Однак біологи в 2013 році навчилися не тільки зчитувати, але й візуалізувати думки тварини, а також добилися певного прогресу в «читанні» уявних відповідей людей, що знаходяться в комі чи вегетативному стані.

У 2013 -му році остаточно стало ясно, що тривимірний друк прийшов в медицину всерйоз і надовго. Ще недавно цю технологію використовували для створення іграшкових роботів, а зараз з її допомогою рятують життя і відновлюють зовнішність. Так американські лікарі вживили немовляті з вродженим дефектом дихальних шляхів, невелику надруковану на 3D-принтері трубку, яка підтримує його бронхи відкритими для повітря. Імплантат буде рости разом з дитиною і розчиниться після того, як його повітряні шляхи достатньо зміцніють. Австралійські медики придумали біоручку, яка буде «домальовувати» кістки, а зробити чорнило такої ручки біосумісним допоможе відкриття іншої групи вчених.

Кілька важливих робіт наблизили людство до перемоги над самими небезпечними хворобами. У США дворічну дівчинку вдалося повністю вилікувати від вродженого ВІЛ, завдяки високоактивній антиретровірусній терапії, що почалася відразу після її народження. Ще два пацієнта мають високі шанси поповнити дуже вузьке коло людей, які перемогли ВІЛ, після пересадки стовбурових клітин крові.

Учені з Великобританії в ході найбільшого дослідження виявили 74 передумови розвитку раку. Вони порівняли ДНК 200 тисяч людей, половина з яких страждала онкологічними захворюваннями, і визначили ґенетичні модифікації, що сигналізують про можливе майбутнє захворювання. Інші дослідники створили найбільшу в світі базу даних ракових захворювань.

Натхнення: xeon.co.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button