Здоров'я

Чи правда, що мед стає канцерогеном при додаванні в гарячий чай?

Питань навколо користі меду зараз дуже багато. Це пов’язано зі збільшенням потоку інформації, яка оточує нас з усіх сторін. У ЗМІ періодично фігурують «сенсаційні» заяви про те, що такий корисний і улюблений багатьма мед насправді може виявитися отрутою. Чи це так? Давайте розбиратися.

Чим небезпечний нагрітий мед?

Найбільш небезпечною речовиною в меді вважається оксиметилфурфурол. Це продукт розпаду цукрів, який утворюється при їх нагріванні в кислому середовищі. Мед має рН трохи більше 3 – отже, середовище тут кисле. І як же тепер бути з улюбленим ласощами і ліками, коли потрібно додати ложечку меду в гарячий чай?

Мед, який ви купуєте на ринку або в магазині вже буде містити оксиметилфурфурол.

За Європейськими стандартами кількість оксиметилфурфурола у меді не повинно перевищувати 40 мг на один кілограм. Для країн з жарким кліматом ця цифра більше – 80 мг/кг. вся справа в тому, що немає таких умов, при яких продукти розпаду вуглеводів в меді не будуть з’являтися вже на пасіці, мед нагрівається влітку, навіть перебуваючи в сотах.

Стандартні значення оксиметилфурфурола дають можливість відстежувати вік меду і умови, при яких він зберігався і містився в тарі для продажу. При цьому немає жодних досліджень, які б підтверджували небезпеку цієї речовини для здоров’я людини.

Утворення оксиметилфурфурола прямо пропорційне часу і температури нагрівання. В меду, що стоїть на сонці, і тривало нагрівається протягом дня, його кількість збільшується незначно (навіть не в 1,5 рази). При цьому при охолодженні меду до температури 18-20 С це речовина частково дезактивується.

Заради справедливості слід зауважити, що оксиметилфурфурол в значно більших кількостях, ніж у перегрітому меді міститься у всіх продуктах, де є цукор, і, для приготування яких, потрібен нагрів до високих температур.

Скільки часу можна нагрівати мед без шкоди для його якості?

Почнемо з температур. Для підготовки до фасування мед зазвичай розпускають на водяній бані, при цьому він нагрівається від 45 до 50С. Такий нагрів протягом двох діб не призводить до суттєвого збільшення кількості оксиметилфурфурола, і значення цієї речовини залишаються в межах норми стандарту.

При нагріванні меду до 80С протягом 2 хвилин і наступному швидкому охолодженні не утворюється значної кількості оксиметилфурфурола, мед залишається практично тієї ж якості, що і до нагрівання.

Таким чином, кількість оксиметилфурфурола в меді прямо пропорційно часу і інтенсивності його нагрівання.

При тривалому нагріванні вище 50?С руйнуються деякі вітаміни і ферменти меду, що змінює його біологічні властивості.

Чи шкідливо додавати мед в гарячий чай?

А тепер логічно підійти до ключового питання.

Чи буде утворюватися оксиметилфурфурол в меді, який поклали в гарячий чай? Якщо навіть і буде, то в дуже невеликій кількості, зовсім незначній. Мед розчиняється в гарячому чаї, і концентрація цукру знижується. Знижується і кислотність середовища. Кількість меду, який ви додали в чай, не буде здатний якимось чином завдати шкоди, тим більше враховуючи незначну частку збільшення концентрації оксиметилфурфурола.

І ми вже згадували, що небезпека цієї речовини ні ким не була доведена.

Що ж стосується змін біологічних властивостей меду?

А тут якраз найцікавіше.

Мед дійсно втрачає значну частину вітамінів і ферментів при нагріванні в гарячому чаї. Але варто знати, що спочатку концентрація вітамінів у меді не так висока, і раніше була перебільшена. Це не вітамінний препарат, хоч і містить вітаміни.

Але руйнування потенційних алергенів меду – білків, ферментів, вітамінів, може бути навіть корисним для людей, які страждають харчовою алергією, а також для маленьких дітей, у яких підвищений ризик алергії.

При цьому, нагрівання меду дозволяє йому проявити інші свої корисні властивості. Ось що пише в журналі «Бджільництво», №2 2002 року О. Н. Машенков:

«При нагріванні меду ферменти та деякі вітаміни руйнуються, вивільняючи рухливі іони металів, що активують в організмі людини дію багатьох біологічних каталізаторів. Якщо вживати в їжу нагрітий мед, то іони калію, натрію, міді, цинку, магнію, марганцю, заліза та інших елементів вступають у реакції, що забезпечують нормальну діяльність клітин, а також включаються до ферментів, що регулюють різноманітні хімічні реакції.»

Таким чином, твердження, що класти в чай мед шкідливо, не відповідає дійсності. Насолоджуйтеся смачним і ароматним чаєм і вибирайте натуральний мед.

Натхнення: www.likar.info

Кнопка «Наверх»
Закрыть